Najmniej skorumpowane kraje na świecie, gdzie jest Polska?

Nowa Zelandia i Dania zostały uznane za najmniej skorumpowane kraje na świecie. Polska zajmuje 29. miejsce na liście i powoli poprawia swoją pozycję.

Transparency International, pozarządowa organizacja antykorupcyjna z siedzibą w Berlinie, korzysta w swej analizie z danych Banku Światowego, Światowego Forum Ekonomicznego i innych instytucji, aby stworzyć ranking poziomu korupcji w różnych krajach.

Nowa Zelandia od lat na najmniej skorumpowanym krajem

Najmniej skorumpowane kraje na świecie, gdzie jest Polska?

Nowa Zelandia i Dania zajęły ex aequo pierwsze miejsce na liście najmniej skorumpowanych krajów świata, ale organizacja ostrzega, że obserwowany wzrost populizmu stwarza ryzyko wzrostu korupcji na całym świecie.

Nowa Zelandia tradycyjnie zajmuje wysokie miejsce w corocznym rankingu, który po raz pierwszy został sporządzony w połowie lat 1990. Nowa Zelandia była liderem przez siedem kolejnych lat. Dania, Finlandia, Szwecja i Szwajcaria konsekwentnie zajmują czołowe miejsca. Na liście z 2016 roku, Nowa Zelandia oraz Dania wspólnie zajęły pierwsze miejsce z wynikiem 90 punktów. Kolejne w rankingu są Finlandia, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia, Singapur, Holandia, Kanada i Niemcy.

Polska konsekwentnie pnie się w górę

Polska konsekwentnie pnie się w górę listy i chociaż poprawa jest widoczna, to bardzo powolna. W ciągu 4 lat nasz wynik poprawił się o 4 punkty i obecnie zajmujemy 29 pozycję, przed takimi krajami jak: Hiszpania, Włochy, Słowenia, Litwa, Czechy i Słowacja.

Na dole indeksu, dziesiąty rok z rzędu, znajduje się Somalia, która tym samym uznana została za najbardziej skorumpowany kraj świata. Inne kraje o niskiej pozycji, to Syria, Sudan Południowy, Korea Północna, Afganistan i Irak.

Pomimo pierwszego miejsca Nowej Zelandii i Danii, organizacja podkreśla, że żaden kraj nie zbliżył się do doskonałego wyniku.

Transparency International zauważa też, że populistyczni liderzy, tacy jak prezydent USA, Donald Trump, czy francuska kandydatka na prezydenta, Marine Le Pen, regularnie mówią o „skorumpowaniu elity” i marginalizacji interesów osób pracujących. Niestety antyestablishmentowe siły, gdy już zajmą wysokie stanowiska, rzadko podejmują kroki w celu przeciwdziałania korupcji. 

W stosunku do poprzedniego zestawienia Katar zaliczył największy spadek, co jest wynikiem ujawnienia skandali związanych z FIFA i doniesieniami o łamaniu praw człowieka. 

Należy zablokować stały przepływ ludzi z biznesu do polityki i odwrotnie

W raporcie podkreślano wszechobecną w sektorze publicznym korupcję, niezależnie od kraju, jest to najbardziej narażony obszar.

69 procent ze 176 krajów uzyskało poniżej 50 punktów na stustopniowej skali, gdzie 0 postrzegane jest jako „całkowicie skorumpowane” i 100 jako „całkowicie wolne od korupcji„.

Aby przerwać „zaklęty krąg” między korupcją i nierównym podziałem władzy oraz bogactwa, rządy powinny przestać blokować stały przepływ ludzi z biznesu do polityki i odwrotnie.

Organizacja wezwała również do większej kontroli banków i innych firm, które pomagają prać brudne pieniądze.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here