Parki Narodowe w Chinach, Park Narodowy Huanglong, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Parki Narodowe w Chinach to często ignorowane przez podróżujących miejsca. Gdy myślimy o Chinach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie tętniące życiem metropolie, starożytne świątynie i rozległe połacie smogu. No może jeszcze przychodzi na myśl Wielki Mur i Plac Tiananmen. Ale Państwo Środka, to także najpiękniejsze naturalne krajobrazy na naszej planecie.

Oto sześć wyjątkowo pięknych miejsc, które sprawią, że będziesz miał ochotę rzucić wszystko i zarezerwować lot do Chin.

6. Park Narodowy Jiuzhai, Prowincja Syczuan

Park Narodowy Jiuzhai, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Jezioro Pięciu Kwiatów, Chiny

Dojazd: Leć do Chengdu, a następnie czeka cię (nieco bolesna) ośmiogodzinna jazda autobusem.

Ten park jest także znany jako „Dolina Dziewięciu Palisad” czy „Dziewięciu Ufortyfikowanych Wsi” i znajduje się na skraju Płaskowyżu Tybetańskiego. Siedem z tych wsi jest zamieszkanych do dzisiaj, a mieszkańcy cieszą się malowniczą scenerią Doliny Jiuzhai. Jest tutaj kilkadziesiąt jezior, które różnią się między sobą kolorami: od koloru zielonego po tętniący życiem turkusowy. Każde z nich jest krystalicznie czyste. Będąc tam, musisz koniecznie zobaczyć powyższe Jezioro Pięciu Kwiatów, gdzie woda jest tak przejrzysta, że widać zwalone pnie drzew leżące na dnie jeziora. Jiuzhai jest także domem dla skarbu Chin, zwierzęcia będącego symbolem kraju — pandy.

5. Park Narodowy Zhangjiajie, Prowincja Hunan

Park Narodowy Zhangjiajie, Prowincja Hunan, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dojazd: Przelot z Pekinu czy Szanghaju (około trzech godzin). Stamtąd, już tylko godzina jazdy autobusem do parku.

Jeśli oglądałeś słynny film Avatar, to park Zhangjiajie będzie ci bardzo dobrze znany – Kolumna Southern Sky była inspiracją dla ukazanej w filmie Góry Alleluja. Słupkowa formacja, która wyrasta z bujnego lasu ukształtowała się wskutek naturalnej erozji. Zhangjiajie przyciąga miliony turystów.

Inną atrakcją parku jest Winda Bailong (najwyższa zewnętrzna winda na świecie mierząca 330 m), która znajduje się na zboczu klifu. Jej przeszklona konstrukcja pozwala podziwiać wspaniały krajobraz okolicy.

4. Rzeka Li, Prowincja Guanxi

Rzeka Li, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dojazd: Przelot z Pekinu do Guilin (około trzech godzin).

Rzeka Li biegnie przez 80 kilometrów od Guilin do Yangshuo i jest chyba najbardziej malowniczą atrakcją środkowych Chin. Rzekę można odkrywać podczas dziennych rejsów, które odbywają się w zachwycającym sąsiedztwie wiejskich pastwisk, pośród dolin i wzgórz. Istnieje również możliwość pieszej wędrówki wzdłuż rzeki, która będzie spełnieniem marzeń każdego fana fotografii. Sama miejscowość Yangshuo jest bardzo spokojną mieściną, z ładnymi, starymi budynkami, barami i hotelami z widokiem na rzekę.

3. Park Narodowy Changbaishan, Prowincja Jilin

Park Narodowy Changbaishan, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dojazd: Przelot z Pekinu do Tonghua (około dwie godziny), a następnie autobus do Baishan (ok 3h).

Changbaishan to największy rezerwat przyrody w Chinach. To tu znajduje się uśpiony wulkan Wiecznie Biała Góra. W Changbai znajdziemy także Jezioro Tianchi. Intrygujące jezioro otoczone urwistymi szczytami i drzewami. Jedna trzecia tego „Niebieskiego Stawu” leży w Korei Północnej, a obszar jest uważany za święte miejsce dla Chin i Korei. Rezerwat jest także domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt, w tym dla tygrysa syberyjskiego.

2. Park Narodowy Emei Shan, Prowincja SyczuanPark Narodowy Emei Shan, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dojazd: Skorzystaj z szybkiej kolei z Chengdu do Leshan City (około jedna godzina drogi).

Emei Shan to znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO najcenniejsze chińskie pasmo górskie, które jest jednym z najbardziej ukochanych parków w Chinach. To także miejsce docelowe dla wielu turystów i pielgrzymów buddyjskich. Park jest ogromny, z licznymi szlakami i świątyniami. Wśród zielonego krajobrazu znajdziemy szlaki dla pieszych, a na najbardziej stromych zboczach kolejki linowe. Najbardziej widowiskowa wydaje się Świątynia Baoguo Si znajdująca się na szczycie góry. Tam, otoczeni przez morze chmur, możemy poczuć się zaiste magiczne.

1. Park Narodowy Huanglong, Prowincja Syczuan

Park Narodowy Huanglong, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dojazd: Jest to trzy godziny jazdy autobusem od Jiuzhaigou, które również jest warte zwiedzenia.

Huanglong znane także jako „Dolina Żółtego Smoka”, znajduje się w paśmie górskim Minshan, na zachód od Chengdu. Nazwa parku pochodzi od jego wspaniałej topografii, w której skład wchodzą formowane w kalcycie i olśniewające kolorem stawy. Spływają one w dół niesamowitymi wodospadami, otoczone przez ośnieżone szczyty.

Inne zalety parku, to doroczne festiwale w Świątyni Huanglong, pandy i złote małpy z zadartymi nosami, które zamieszkują okoliczne lasy. Zdjęcia, które zrobisz w tym parku nie będą wymagały filtra. Swoją naturalną formą zachwycą każdego.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here