Niemiecka stocznia domaga się zapłaty należnych rachunków, Jacht A

Największy jacht żaglowy świata został zatrzymany przez władze Gibraltaru. Wyższy niż Big Ben i dłuższy niż 13 autobusów, wart 400 milionów euro luksusowy jacht rosyjskiego miliardera został zatrzymany, ponieważ Rosjanin ma sporo niezapłaconych rachunków u producenta jachtu.

Niemiecka stocznia domaga się zapłaty należnych rachunków

Największy jacht żaglowy świata zatrzymany w GibraltarzeWładze portu w Gibraltarze zatrzymały wart 400 mln euro jacht, podczas jego podróży do nowego właściciela Andreya Melnichenko. Niemiecka stocznia, która wybudowała futurystycznie wyglądający jacht,  zawiadomiła władze o możliwości popełnienia przestępstwa.

Zarejestrowany na Bermudach jacht o długości 143 metrów, posiada trzy maszty. Łódź jest dłuższa od 13 miejskich autobusów. Na jej pokładzie znajdziemy lądowisko dla helikopterów, basen i podwodną gondolę widokową. Stocznię w Kilonii opuściła dwa tygodnie temu. Prowadzone były końcowe próby morskie przed przekazaniem go do nowego właściciela — rosyjskiego miliardera Melnichenko. Ale w środę dwóch Gibraltarczyków dozorujących statek, przejęło kontrolę nad jachtem zaprojektowanym przez Philippa Starcka

Marszałek Liam Yeats z admiralicji w Gibraltarze powiedział: „Statek został skonfiskowany i obecnie stoi na kotwicy na wodach terytorialnych brytyjskiego Gibraltaru.

W zmiennym świecie żeglarstwa, zwłaszcza w ostatnim okresie spowolnienia gospodarczego, spory tego typu są faktem,” komentują na swojej stronie internetowej gibraltarskie władze portowe. „Zatrzymanie statku nie jest dla nikogo atrakcyjnym rozwiązaniem i jest to działanie podejmowane w ostateczności. Jednak kiedy przeprowadzone zostanie sprawnie i szybko, to może doprowadzić do szybkiego rozwiązania sprawy.

Rosyjski miliarder zalega z zapłatą 15 milionów euro

Andrey Melnichenko
Andrey Melnichenko wraz z małżonką. Foto:FameFlyNet

Dokumenty sądowe pokazują, że producent Nobiskrug domaga się wypłaty zaległych 9,8 miliona euro, a także 5,5 miliona euro dla podwykonawców plus koszty odsetek. Roszczenia są wysuwane względem Valla Yachts Ltd, spółki na Bermudach, w której jacht jest zarejestrowany.

Stosunki między Melnichenko i stoczniowcami z Nobiskrug pogorszyły się gwałtownie, ponieważ statek opuścił stocznię i zmierzał do nowego właściciela. Po debiucie jachtu dyrektor zarządzający stocznią Holger Kahl, powiedział o nim: „zrodził się z chęci właściciela do przesunięcia granic inżynierii i postawienia nowego wyzwania przemysłowi stoczniowemu. Jacht ten jest niewątpliwie jednym z najbardziej wizjonerskich projektów, w jakie Nobiskrug był kiedykolwiek zaangażowany.

Rzecznik miliardera kontrolującego majątek wart ponad 13 miliardów dolarów mówi, że decyzja, aby złożyć dokumenty sądowe w celu zatrzymania jachtu, jest „zdumiewającym aktem ze strony takiej stoczni jak Nobiskrug„.

Fakty są takie, że przy projektach takiej wielkości bywają sporne kwestie, które należy rozwiązać. Zakładamy, że sprawa zmierza w kierunku szczęśliwego zakończenia, gdyż w dniu 5 lutego jacht został wysłany do końcowych prac, które mają być przeprowadzone w Hiszpanii. Pieniądze zostały wpłacone przez właściciela na rachunek powierniczy w oczekiwaniu na rozwiązanie sporów. Wszystkie pieniądze obecnie są zastrzeżone w arbitrażu i rozumiemy, że spory podlegają arbitrażowi sądów w Wielkiej Brytanii„, powiedział rzecznik miliardera.

Wizjonerski, futurystyczny projekt wzbudza zachwyt

Największy jacht żaglowy świata zatrzymany w Gibraltarze
Największy na świecie jacht żaglowy został skonfiskowany w Gibraltarze, ponieważ rosyjski miliarder zalega producentowi 15,3 miliona euro.

Dirk Kloosterman, który pomagał przy budowie, powiedział: „To był najtrudniejszy projekt w mojej karierze. Jestem przekonany, że w nadchodzących latach jacht ten będzie wzorem pod względem wzornictwa i technologii. Jego piękno zapiera dech w piersiach. Zadziwiająca konstrukcja Philippa Starcka będzie przedmiotem wielu rozmów, gdziekolwiek na świecie on się pojawi.

Melnichenko powiedział, że zdecydował się nazwać swój jacht „A”, bo dzięki temu będzie pojawiał się on jako pierwszy w rejestrach statków. Jacht A wymaga 54 członków załogi, ma osiem pokładów połączonych kilkoma windami i jest w stanie osiągnąć prędkość 35 węzłów.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here