Cztery miesiące przed terminem ukończono najwyższy drewniany budynek na świecie. Szacuje się, że do września 2017 roku będzie w nim przebywało ponad 400 studentów. 18-piętrowy budynek Brock Commons jest pierwszą tak wysoką hybrydową konstrukcją budowlaną wykonaną z drewna, stali i betonu.

Konstrukcja budynku

Ma dwa betonowe rdzenie i olbrzymi fundament, ale reszta z 17 kondygnacji jest wykonana z laminowanego drewna. Oczekuje się, że cały eksperymentalny budynek będący brawurowym przykładem zrównoważonego budownictwa będzie kosztować około 51,5 miliona dolarów. Drewno jest wspaniałym materiałem, szczególnie w dobie ocieplającego się klimatu, gdyż przechowuje zamiast wydzielać dwutlenek węgla. Wykorzystanie drewna w tym projekcie, zamiast innych powszechnie stosowanych materiałów budowlanych jest porównywane do usunięcia z dróg około 500 samochodów rocznie. To redukcja 2432 ton dwutlenku węgla.

Budynek jest wielkim osiągnięciem inżynierii. Charakteryzuje go prostota, modułowość i wykorzystanie olbrzymiej ilości drewna. Projekt jest prosty do powtórzenia, opłacalny, z powodu skrócenia czasu budowy i przyjazny dla środowiska. Z pewnymi modyfikacjami może być używany do zastosowań komercyjnych lub mieszkalnych.

Ukończono najwyższy drewniany budynek na świecie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Zgodnie z tym, co pisze University of British Columbia projekt ten nie tylko spełnia, ale wręcz wykracza poza obowiązujące obecnie standardy bezpieczeństwa dotyczące odporności na ogień. Spełnia także wszelkie wymogi bezpieczeństwa sejsmicznego.

Przyszłość budownictwa leży w drewnie?

„Ten niezwykły budynek, pierwszy tego typu na świecie, jest kolejnym doskonałym przykładem kanadyjskiej pomysłowości i innowacyjności. Demonstruje, jak kanadyjski przemysł leśny poszukuje nowych możliwości dzięki technologii i innowacji. Jest to otwarcie świata nowych możliwości dla naszego przemysłu budowlanego” – powiedział Jim Carr, kanadyjski Minister Zasobów Naturalnych w wiadomościach UBC.

„Brock Commons jest żywym dowodem na to, że zaawansowane produkty z drewna są wspaniałym materiałem do budowy, ułatwiającym sprawny montaż. Pokazuje nam obszary, gdzie możemy wytworzyć nowe miejsca pracy w przemyśle leśnym”, powiedział Steve Thomson, Minister Lasów i Gruntów.

Kiedy budowa się rozpoczęła, deweloperzy mieli nadzieję, że najwyższy drewniany budynek będzie działał jako przykład, który mógłby prowadzić do zmiany przepisów budowlanych w Kanadzie, tak aby wykorzystywanie drewna w budownictwie stało się bardziej powszechne.

 


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here