NASA potrzebuje pomocy w rozwiązaniu problemu jakim jest długotrwałe przebywanie w skafandrze kosmicznym. Korzystanie z toalety w przestrzeni kosmicznej nie jest łatwe. Jesteś w małym pomieszczeniu, w stanie mikrograwitacji, a kiedy już wszystko jest załatwione, to gdzie będziesz przetrzymywał, to co przed chwilą wydaliłeś? Wyobraźcie sobie teraz te same problemy, ale sprowadzone do kombinezonu, w którym astronauta będzie przebywał przez 6 dni.

Perspektywa lotu na Marsa zmienia wymogi wobec skafandra

Teraz wyobraź sobie, że ma miejsce wypadek, a astronauci tkwią uwięzieni w swoich kombinezonach kosmicznych przez kilka dni. To ponura scenariusz, o którym jednak NASA ostatnio wiele myśli. W kontekście misji załogowej na Marsa, agencja kosmiczna zwraca się do ludności cywilnej o pomoc.

NASA uruchomiła właśnie program HeroX. Dla wynalazcy rozwiązania problemu związanego z wypróżnianiem się w przestrzeni kosmicznej, w kombinezonie, przewidziano nagrodę 30 tysięcy dolarów. Nagrodę otrzymają autorzy trzech najlepszych pomysłów.

Zasadniczo, sprawa jest taka: od czasu misji Apollo, która zakończyła się w 1980 roku, astronauci NASA nie lecieli dalej niż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) znajdującą się na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Na pokładzie ISS, astronauci mają do swojej dyspozycji urządzenia sanitarne, które wykorzystują podciśnienie do zasysania i przechowywania moczu oraz kału, więc mogą one być albo bezpiecznie usuwane, albo poddane recyklingowi do wody pitnej.

Awaryjna pielucha nie zdaje egzaminu
NASA potrzebuje pomocy, co zrobić z moczem i kałem? Pomijane Wiadomości

Ale jeśli dojdzie do wypadku, np. pęknięcie w poszyciu, które doprowadzi do utraty ciśnienia pojazdu – astronauci będą ograniczeni do swoich skafandrów kosmicznych. Nie mają tu za dużo wyboru. Wszystkie potrzeby fizjologiczne będą załatwiane do skafandrów. W tym momencie astronauci zakładają tak zwaną „pieluchę awaryjną”, ale jest to rodzaj asekuracji podczas kilkugodzinnych spacerów poza pojazdem kosmicznym. Nie można tego traktować jako realne zabezpieczenie na wypadek potrzeby przebywanie w skafandrze przez kilka, kilkanaście dni.

Jeśli jesteś w trakcie podróży do Stacji Kosmicznej, to także nie będzie problemem. W ciągu kilku godzin, astronauci będą z powrotem na Ziemi i będą mogli się umyć.

Ale teraz, gdy NASA myśli o wysyłaniu astronautów na Marsa, inżynierowie są zmuszeni znaleźć rozwiązanie problemu na długie podróże. Niewykluczone, że astronauci będą pozostawać w kombinezonach dużo dłużej niż obecnie.

Nowa generacja kombinezonów kosmicznych

W jaki sposób astronauci ubierają skafander kosmiczny? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Z tego powodu NASA projektuje nową generację kombinezonów, które mają zapewnić „czyste powietrze, wodę, schronienie i wystarczającą ilość składników odżywczych na sześć dni„, jak wyjaśnia na filmie astronauta Richard Mastracchio.

Ale agencja kosmiczna nie ma jeszcze sposobu na bezpieczne postępowanie z odpadami, w tym z moczem, kałem i krwią menstruacyjną. „Pieluchy awaryjne” odpadają.

Jeżeli ktokolwiek z was zajmował się niemowlakiem, to wie, że kilka godzin w brudnej pieluszce może prowadzić do infekcji i wysypki. W warunkach mikrograwitacji, gdy pielucha się zapełni, to po chwili wszystko co się w niej znajduje, rozpoczyna wesołą wędrówkę po kombinezonie i przenosi się na inne części ciała.

Pielucha jest rozwiązaniem tymczasowym i nie dostarcza zdrowej opcji zabezpieczającej astronautę na dłużej niż jeden dzień„, pisze NASA na stronie konkursowej. „Nie chcemy, aby przez sześć dni żadne z tych ciał stałych czy cieczy przykleiło się do ciała.”

Do zgarnięcia jest 30 tysięcy dolarów

NASA potrzebuje pomocy, co zrobić z moczem i kałem? Pomijane Wiadomości

NASA wzywa ludność cywilną, aby pomogła im wymyślić rozwiązanie tego problemu. Warto pamiętać o tym, że nowy kombinezon jest bardzo opięty na ciele astronauty i nie ma w nim za wiele miejsca na złożone systemy.

Pozostaje też do rozważenia kwestia mikrograwitacji, jak również fakt, że strój musi przez cały czas pozostać zamknięty w celu ochrony astronautów w próżni. Dodatkowo zaproponowane rozwiązanie nie może angażować rąk astronauty. Powinno ono być generalnie bezobsługowe.

Jeśli uważasz, że masz pomysł, aby poprawić kombinezon kosmiczny NASA, to do 20 grudnia 2016 roku NASA przyjmuje zgłoszenia.

Celem jest przetestowanie trzech najlepszych pomysłów w ciągu roku i wdrożenie jednego z nich w ciągu najbliższych trzech lat. Autorzy trzech najlepszych pomysłów otrzymają także  nagrodę 30 tysięcy dolarów każdy.

Zachęcamy do burzy mózgów i zgłaszania swych pomysłów do dnia 20 grudnia. Powodzenia!


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here