Nauka przez obserwację, neurony, mózg - Pomijane Wiadomości pomijane.pl

Zdolność do nauki przez obserwację innych, daje nam decydującą przewagę nad innymi gatunkami. Naukowcy są bliżej poznania tajemnicy tego zjawiska.

Wyobraźcie sobie małego chłopca naśladującego swego ojca golącego się przed lustrem lub dziewczynkę próbującą dumnie chodzić w butach na wysokich obcasach, które wzięła od matki.

Począwszy od okresu niemowlęctwa, uczymy się obserwując innych ludzi, a następnie wykorzystujemy swe wspomnienia, aby pomóc sobie w podejmowaniu decyzji w przyszłości i przewidywaniu efektów podejmowanych działań. Teraz badania UCLA-Caltech wskazują na konkretne neurony w mózgu, które wspierają naukę przez obserwację.

Opublikowane w tym tygodniu w Nature Communications, wyniki mogą pozwolić naukowcom lepiej zrozumieć warunki, w jakich dochodzi do zaburzeń uczenia się oraz tzw. fobii społecznej. W innym badaniu w ramach tego samego projektu zespół naukowców zlokalizował neurony odpowiedzialne za uczucie tzw. Schadenfreude – czyli przyjemność jaką czerpiemy z obserwacji czyjegoś nieszczęścia, sytuacji gdy komuś dzieje się krzywda, przegrywa lub traci.

Ludzką naturą jest, by uczyć się na błędach innych ludzi i nie popełniać własnych.

„Obserwacyjne uczenie się jest podstawą naszej zdolności do zmiany zachowań”, powiedział główny autor dr Itzhak Fried, profesor neurochirurgii i psychiatrii na David Geffen School of Medicine na UCLA. „Ludzką naturą jest, by uczyć się na błędach innych ludzi i nie popełniać własnych.”

„Zdolność do szybkiego uczenia się od innych ludzi może dawać nam decydującą przewagę nad innymi gatunkami. Umiejętność ta przyczynia się również do rozpoznawania przynależności kulturowej, pozwala wskazać, że on lub ona jest członkiem naszej kultury.”

Przed przystąpieniem do badania głęboko w mózgach osób chorych na padaczkę, a leczonych na UCLA, wszczepiono elektrody – jest to standard postępowania medycznego stosowanego w celu określenia pochodzenia napadów padaczkowych przed zabiegiem. Naukowcy wykorzystali elektrody do rejestrowania aktywności pojedynczych neuronów w mózgach 10 osób grających w karty.

Gracze zostali pouczeni, aby pobrać kartę z jednego z dwóch zbiorów. Jedna talia obejmuje 70 procent zwycięskich kart, podczas gdy druga talia zawierała tylko 30 procent kart zwycięskich. Każda osoba po kolei wybierała karty dla siebie i dla kolejnej osoby, a następnie obserwowała dwóch innych graczy robiących to samo. Ucząc się z wyników wyborów własnych i cudzych, uczestnicy szybko koncentrowali się na talii zawierającej lepsze karty.

Zespół badawczy był zaskoczony odkryciem, że pojedyncze neurony położone głęboko w płacie czołowym mózgu reagowały w momencie, gdy badany rozważał czy on sam lub oponent podejmie zwycięską kartę. Ten konkretny obszar mózgu odgrywa ważną rolę w funkcjach wysokiego szczebla jak: proces decyzyjny, oczekiwanie nagrody, interakcja społeczna i emocja.

„Stopa uaktywniania się poszczególnych neuronów zmieniała się zgodnie z oczekiwaniami jakie posiadali pacjenci.” powiedział Hill. „Na przykład, czy ich przeciwnicy wygrają czy przegrają? Te same komórki zmieniały również swoją reakcję po tym, gdy pacjent wykrył, czy ich przewidywania są prawidłowe, co odzwierciedlało klasyczny proces uczenia się.”

Odkrycia sugerują, że poszczególne komórki nerwowe w mózgu wykorzystywały dane zgromadzone przez obserwowanie innych graczy do obliczenia, którą talię wybrać jako następną.

„Przednia część kory działa jako centrum wykonawcze ludzkiego ośrodka decyzyjnego, ale niestety niewiele wiemy o działaniach neuronów na tym poziomie”, powiedział Fried, który jest również profesorem neurochirurgii na Wydziale Medycyny na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Według autorów, wyniki pomogą naukowcom lepiej zrozumieć organizację neuronów w przedniej części kory mózgowej, a konkretnie zrozumieć to, co w zasadzie robią.

Fried i Hill uważają, że aktywna stymulacja neuronów w przedniej części kory mózgowej może wpływać na zachowanie ludzi i może mieć potencjalne korzyści dla osób zmagających się z trudnościami w uczeniu się lub trudnościami w odczytywaniu sygnałów społecznych.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here