Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i świni

Naukowcy stworzyli ludzko-świńskie chimery i opublikowali pierwsze wyniki prac nad stworzeniem ludzko-świńskich płodów hybrydowych. Ma to być krok w kierunku hodowli zwierząt, które będą miały w sobie organy nadające się do przeszczepienia ludziom.

Myszy z narządami szczura i świnie z narządami człowieka

Zespół, który stworzył chimery, donosi również o stworzeniu embrionów będących mieszanką myszy i szczura oraz człowieka i krowy. Takie zmodyfikowane zwierzęta mogą dostarczyć naukowcom nowych modeli do testowania leków i zrozumienia wczesnego rozwoju człowieka.

Aby utworzyć chimery, naukowcy wstrzykują komórki macierzyste, które mogą przekształcić się w dowolny rodzaj komórki z jednego gatunku do wczesnego zarodka drugiego gatunku. Teoretycznie powinno dojść do różnicowania obcych komórek i rozprzestrzeniania ich w organizmie. Jednak w praktyce wytwarzanie żywotnych zarodków hybryd okazało się bardzo trudne.

Aby obejść problemy zespół, kierowany przez biologa Juana Carlosa Izpisua Belmonte z Instytutu Badań Biologicznych w Kalifornii, wykorzystał technologię genowej edycji do tworzenia embrionów myszy bez genów, które inicjują formowanie się narządów. Następnie wstrzyknęli komórki macierzyste szczurów do embrionów myszy, a embriony do macicy myszy.

Ponieważ komórki szczurze nadal zawierały geny do tworzenia narządów, powstały chimery myszy z narządami, które zostały złożone w większości z komórek szczura. Zwierzęta żyły przez okres dwóch lat, czyli normalną długość życia myszy.

Mieszanie i łączenie gatunków

Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i świni

Następnie badacze próbowali hybrydyzacji dwóch odległych sobie gatunków: ludzi i świń. Zespół wstrzyknął do ponad 1400 embrionów wieprzowych ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste. Wszystkie ludzkie komórki zostały zmodyfikowane w celu uzyskania zielonego białka fluorescencyjnego, tak że będą one mogły zostać łatwo zidentyfikowane w nowoutworzonych chimerach.

Naukowcy pozwolili świńsko-ludzkim hybrydom rozwijać się przez trzy do czterech tygodni, zanim je zniszczono (zgodnie z obowiązującymi zasadami etycznymi). “W najlepszych przypadkach tylko jedna na 100 tysięcy komórek w ludzko-świńskiej chimerze była ludzka”, mówi współautor badania Jun Wu.

Myślę, że to bardzo ważne i bardzo ekscytujące badania„, powiedział Jacob Hanna, biolog rozwojowy w Weizmann Institute of Science w Izraelu. Teraz naukowcy będą chcieli zobaczyć, czy ludzkie komórki w chimerze mają normalną strukturę DNA.

Hiromitsu Nakauchi badacz nad komórkami macierzystymi z Uniwersytu Stanforda w Kalifornii, mówi, że mała liczba komórek ludzkich w chimerze oznacza, że ​​hybrydy są jeszcze bardzo daleko od pożądanej formy. Obecnie są bezużyteczne. „To dobra próba, ale wynik wydaje się negatywny,” mówi.

Nadzieja na przeszczep

Naukowcy stworzyli chimerę człowieka i świni

Grupa badawcza ma plan, aby przy użyciu podobnych metod stworzyć chimerę człowieka i owcy. Po części dlatego, że podejrzewają, iż ​​zarodki owiec są lepiej przygotowane do przyjęcia ludzkich komórek niż zarodki świni. Z drugiej strony, świnie będą prawdopodobnie najlepszymi dawcami narządów, ponieważ duże rozmiary miotu pozwoliłyby na szybszą produkcję narządów. Narządy świni są również zbliżone wielkością do narządów ludzkich.

Naukowcy na różne sposoby próbują pozyskać ze świni narządy dla człowieka. Zaletą chimery jest to, że pewnego dnia badacze przy użyciu komórek pacjenta, będą w stanie wytworzyć chimerę świni z ludzkimi narządami, które genetycznie będą idealnie pasowały do pacjenta.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here