Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czasami zdarza się, że przyjaciele zwracają się do nas w trudnych momentach życia, aby zwyczajnie wygadać się i wyrzucić z siebie negatywne emocje. Bardzo często także przepraszają nas za to, że wyrażają przy nas smutek, żal, złość i cierpienie. Czują się odpowiedzialni za dzielenie się ze środowiskiem tym, co negatywne. Niesłusznie.

Uprzedzenia kulturowe do negatywnych emocji

Wiele osób boryka się z bardzo przykrymi emocjami, takimi jak złość, a nawet myśli samobójcze. Psychoterapeuci zauważyli także wzrost liczby osób, które czują się winne lub zawstydzone tym, co postrzegają jako negatywne. Takie reakcje niewątpliwie wynikają z uprzedzeń występujących w naszej kulturze, gdzie nagradzane jest pozytywne myślenie. Choć pozytywne emocje są warte kultywowania, problemy pojawiają się, gdy ludzie zaczynają wierzyć, że muszą być optymistyczni cały czas.

W rzeczywistości, złość i smutek są bardzo ważną częścią życia, a nowe badania pokazują, że przeżywanie tego typu emocji jest istotne dla naszego zdrowia psychicznego. Próba stłumienia myśli może spalić na panewce, a nawet zmniejszyć nasze poczucie zadowolenia. „Uznanie złożoności życia może być szczególnie owocną drogą do dobrego samopoczucia psychicznego” – mówi psycholog Jonathan M. Adler.

Sensowne przeżywanie nieszczęścia

Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Pozytywne myśli i emocje mogą oczywiście być korzystne dla zdrowia psychicznego. Hedonistyczne teorie definiują dobre samopoczucie jako obecność pozytywnych emocji, względny brak negatywnych i poczucie zadowolenia z życia. Definicja ta jednak nie przystaje do realnego życia. Nieracjonalnie pozytywna perspektywa ludzi, może sprawić, że zignorują oni realne zagrożenia lub spoczną na laurach.

Eudajmoniczne podejście (racjonalnie uzasadnione zadowolenie i satysfakcja z własnego życia) z drugiej strony, kładzie nacisk na poczucie sensu, rozwój osobisty i zrozumienie własnych celów, które wymagają konfrontacji z przeciwnościami życia. Nieprzyjemne odczucia są tak samo istotne, jak te przyjemne. Nadanie sensu odbywa się w trakcie życiowych wzlotów i upadków. „Pamiętaj, że jednym z głównych powodów, dla których mamy emocje, jest zdolność oceny naszych życiowych doświadczeń” – mówi Adler.

Adler i Hal E. Hershfield, profesor marketingu na Uniwersytecie w Nowym Jorku, badali związek między mieszanym doświadczeniem emocjonalnym i dobrostanem psychicznym w grupie osób, które poddane były dwunastu sesjom psychoterapeutycznym. Przed każdą sesją, uczestnicy wypełniali kwestionariusz, w którym oceniali swoje samopoczucie psychiczne. Pisali też opowiadania opisujące ich wydarzenia życiowe i czas spędzony podczas terapii. Adler i Hershfield odnotowali, że poczucie zadowolenia i żalu odczuwane jednocześnie, na przykład: „czasem czuję się smutny z powodu wszystkiego, co przeszedłem, ale jestem też zadowolony i pełen nadziei, ponieważ powoli radzę sobie z moimi problemami ” – poprawia samopoczucie w ciągu następnego tygodnia lub dwóch. „Łączenie dobrych i złych emocji może filtrować złe doświadczenia. Pozwala znaleźć sens w złych doświadczeniach, co poprawia samopoczucie„.

Negatywne emocje pomagają nam przetrwać

Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Negatywne emocje najprawdopodobniej pomagają nam przetrwać. Przykre uczucia mogą być istotną wskazówką, że problem zdrowotny lub inna ważna sprawa potrzebują naszej uwagi. Ta kluczowa dla przetrwania wartość negatywnych emocji może wyjaśniać, dlaczego ich tłumienie jest tak trudne. Nawet jeśli z powodzeniem unikasz w myślach danego tematu, twoja podświadomość może wciąż nad nim “pracować”.

Tłumienie myśli i uczuć może być szkodliwe. W badaniach Erica L. Garlandy u 58 dorosłych osób leczących się z uzależnienia od alkoholu, podczas wystawiania ich na sygnały związane z alkoholem, zmierzono reakcję stresową na podstawie tętna. Naukowcy odkryli, że ci, którzy częściej powstrzymują swoje myśli, mieli silniejsze reakcje stresowe.

Akceptacja bólu

Negatywne emocje są kluczem do dobrego samopoczucia, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Zamiast unikać negatywnych emocji, powinniśmy je zaakceptować. Spokojnie zapoznaj się ze swoim samopoczuciem, aby zmieniać swój stan emocjonalny. Wiele osób uważa, że podczas nauki tolerowania silnych uczuć, warto oddychać powoli i głęboko lub wyobrażać sobie uczucia jako unoszące się chmury. Porównanie to przypomina, że wszelkie emocje przechodzą.

Uniknięcie negatywnych emocji jest niemożliwe, ponieważ doświadczenie niepowodzeń i konfliktów jest konieczne dla życia” – mówi Sauer-Zavala. Wiedza na temat tego, jak poradzić sobie z tymi emocjami jest kluczem do szczęśliwego życia.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here