Niebawem renifer może być już tylko świąteczną historią

Populacja gatunku maleje i jeżeli liczby będą spadać w takim tempie jak obecnie, to renifer, zwierzę znane ze swojej kluczowej roli w dostarczaniu prezentów milionom dzieci na świecie, może szybko stać się częścią historii świąt Bożego Narodzenia.

Populacja reniferów w Chinach drastycznie maleje

Populacja reniferów w Chinach drastycznie spada. Autorzy badań nad populacją renifera mają mocne argumenty i nadzieję, że zaktualizowany zostanie status ochronny zwierzęcia. Światowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) klasyfikuje renifera jako zwierzę „niskiego zagrożenia„, podczas gdy zdaniem badaczy powinny być one uznane za zagrożone wyginięciem. Twierdzą oni, że sama aktualizacja statusu gatunku, przyczyni się znacznie do zwiększenia wysiłków w zakresie jego ochrony.

W badaniu naukowcy zauważyli wyraźny spadek liczby renifera w Chinach. Populacja osiągnęła swój pik w 1970 roku z liczbą ponad 1080 reniferów, ale począwszy od 1998 roku ich liczba zmniejszyła się aż o 28 procent.

Największym ryzykiem jest chów wsobny

Niebawem renifer może być już tylko świąteczną historią

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do zmniejszenia populacji renifera. Ilość tych zwierząt jest już tak niewielka, że zmniejsza się ich wariancja genetyczna. Największym ryzykiem aktualnie jest chów wsobny, który może spowodować zmniejszenie puli genetycznej, a to mogłyby doprowadzić do powikłań porodowych, powodując dalszy spadek. Problemem są też kłusownicy zabijający renifera dla jego poroża. Kłusownicy wchodzą coraz głębiej w naturalne tereny gatunku, aby zapewnić stałe dostawy na chiński rynek. Naturalne drapieżniki są kolejnym zagrożeniem, bo są odpowiedzialne za „jedną trzecią zabitych cieląt każdego roku”.

Zespół badawczy liczy na to, że ich dane są wystarczające, aby przekonać IUCN do aktualizacji statusu renifera w Chinach. Populacje reniferów, które znajdują się w części Ameryki Północnej, innych częściach Azji, Europie i Arktyce są również zagrożone, ale z innych powodów. W północnej Kanadzie, na przykład, renifery mają problemy z miejscami do żerowania. Szybko zmieniające się wzorce pogodowe sprawiają, że tracą one dostęp do żywności. Spadek ilości reniferów dotknął plemiona zamieszkujące te obszary, dla których mięso z renifera jest jednym z podstawowych składników diety, a futro jest podstawowym materiałem produkcji odzieży.

Może być tak, że ikona Bożego Narodzenia wcale nie jest nadzwyczaj uprzywilejowana, ponieważ wiadomości o szybkim zmniejszaniu się populacji od dawna krążą w okresie świątecznym. Niestety wszyscy szybko o tym zapominamy.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here