Nowe ceny roamingu w UE od 15 czerwca 2017 roku

Osiągnięte porozumienie w kwestii cen roamingu pozwoli obywatelom Unii Europejskiej zaoszczędzić miliony euro. Zmiany wejdą w życie już w czerwcu 2017 roku.

Negocjacje w sprawie cen roamingu zakończone

Unia Europejska wcześnie rano w środę, 1 lutego 2017 roku, osiągnęła porozumienie w kwestii roamingu na terenie państw zrzeszonych. Pozwoli to na korzystanie z telefonów komórkowych w całym regionie Unii bez ponoszenia olbrzymich opłat roamingowych.

Nowe ceny roamingu w UE od 15 czerwca 2017 rokuNegocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją Europejską zakończyły się tuż po północy. Postanowienie nakazuje firmom telekomunikacyjnym obcięcie stawek, jakie pobierają za korzystanie z telefonii komórkowej w innych krajach.

Ustalono, że od 15 czerwca ceny za przesył danych nie mogą przekroczyć 7,70 € za gigabajt. Co ważne, ceny stopniowo będą spadały, zmniejszając się do 6 € z dniem 1 stycznia 2018, a następnie do 4,5 € za gigabajt w roku 2019 oraz 3,5 € w 2020 roku, 3 € w 2021 i € 2,5 w 2022 roku.

Pan Andrus Ansip, wiceprezydent do spraw jednolitego rynku cyfrowego, przyjął porozumienie z zadowoleniem: „To był ostatni element układanki. Począwszy od 15 czerwca, Europejczycy będą mogli podróżować po UE i dzwonić bez opłat roamingowych. Musimy być pewni, że operatorzy nadal będą w stanie między sobą konkurować, tak aby zapewnić najbardziej atrakcyjne oferty na rodzimych rynkach. Dzisiaj dotrzymujemy złożonej obietnicy„.

Niskie ceny od 15 czerwca 2017

Nowe ceny roamingu w UE od 15 czerwca 2017 roku

Wczorajsze porozumienie polityczne jest ostatnim krokiem na drodze do niskich cen, co nastąpi już 15 czerwca 2017 roku. Podczas podróży po UE konsumenci będą mogli dzwonić, wysłać SMS-y lub surfować po internecie w tej samej cenie, jaką płacą w kraju ojczystym. Umowa zapewnia korzyści osobom prywatnym i firmom w sposób zrównoważony, zapewniając jednocześnie zwrot kosztów i utrzymanie konkurencji na krajowych rynkach.

Dzięki wczorajszemu porozumieniu politycznemu w kwestii cen hurtowych oraz dzięki przepisom przyjętym przez Komisję w grudniu 2016 roku, konsumenci mogą korzystać z usług, które są wliczone w cenę miesięcznych opłat. Jeżeli konsumenci przekraczają swoje limity ustalone w kontrakcie, to wszelkie dodatkowe opłaty nie mogą być wyższe niż te, które przedstawiono.

Następne kroki

Parlament Europejski i Rada muszą teraz formalnie zatwierdzić osiągnięte porozumienie. Nowe ceny roamingu zaczną obowiązywać od dnia 15 czerwca 2017 roku, co daje czas operatorom krajowym na podjęcie wszelkich niezbędnych czynności przygotowawczych do wprowadzenia nowych zasad.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here