O czym śnią nasze psy i koty? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

O czym śnią nasze psy i koty? Wszyscy znamy zabawny widok śpiącego psa energicznie ruszającego łapami, zupełnie jakby był w trakcie szybkiego, nieporadnego biegu.

Patrząc na niego z zewnątrz, trudno ocenić, co się dzieje w jego głowie. USA Network niedawno sfinansowało badania w ramach celebracji premiery swojego nowego serialu „Falling Water”, w którym badane są obszary przenikania się rzeczywistości i snów. Zapytano Amerykanów, czyje marzenia senne chcieliby rozszyfrować? Zwierzęta znalazły się na szczycie listy.

Ponieważ podglądanie marzeń sennych naszych zwierząt nie jest możliwe, jedyną możliwością odpowiedzi na pytanie o treść snów naszych pupili, było zwrócenie się do eksperta dr Deirdre Barrett, która jest nauczycielem i psychologiem ewolucyjnym na Harvard Medical School.

Jakie są różnice pomiędzy snem zwierząt i ludzi?

Powiedzmy sobie szczerze. Cała wiedza na temat snu zwierząt, a także samo założenie, że w ogóle śnią, jest spekulacją. Tylko dwa zwierzęta zasugerowały fakt, że posiadają sny i przekazały tę informację człowiekowi. Były to goryle Koko i Michael. Badacz Penny Patterson informuje, że Koko czasami opisuje wydarzenia, ludzi i miejsca, które widział podczas snu. Goryl Michael, który został znaleziony po tym, jak kłusownicy zabili całą jego rodzinę — „Źli ludzie zabijają goryle„.

Wiemy na pewno, że większość ssaków posiada cykl snu bardzo podobny to tego, jaki obserwujemy u ludzi. Wchodzą w głęboką fazę snu, w której mózg jest znacznie mniej aktywny, a następnie przechodzą w okresy aktywności nazywane Rapid Eye Movement (REM). To wówczas u ludzi występują marzenia senne. Ponieważ sam cykl zarówno u zwierząt, jak i u ludzi jest niemal identyczny, to można przypuszczać, że zwierzęta w fazie REM posiadają sny.

Pod względem potencjalnych różnic, wiemy, że małe zwierzęta, takie jak myszy, przechodzą przez etapy snu znacznie szybciej, więc będą one prawdopodobnie miały krótsze i częstsze sny. Słonie mają cykl, który jest dłuższy niż u nas, więc u nich marzenia senne trwałyby dłużej. Gady i ryby nie mają cyklu REM, więc z dużym prawdopodobieństwem nie mają snów.

O czym śnią nasze psy?
O czym śnią nasze psy i koty? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Ludzie śnią o tych samych rzeczach, którymi interesują się w ciągu dnia, choć mniejszą rolę odgrywa logika, a większą obrazy. Nie ma powodu, by sądzić, że u zwierząt jest inaczej. Ponieważ psy są zwykle bardzo przywiązane do swoich właścicieli, to prawdopodobnie twój pies śni o twojej twarzy, o twoim zapachu, a gdy zabawnie macha łapami, to prawdopodobnie właśnie jest z tobą na spacerze.

A co z kotami?

Prawdę mówiąc, o snach kotów wiemy nieco więcej, ponieważ jeden z pierwszych badaczy snu, Michel Jouvet, w ramach eksperymentu zniszczył maleńki obszar w mózgu kota, który blokuje ruchy ciała podczas fazy REM. Kot leżał spokojnie, ale gdy tylko zaczęła się faza REM, zwierzę zerwało się, przeszło kawałek i syknęło. Wyglądało to tak, jakby był w trakcie polowania.

Co to oznacza, gdy zwierzę śpi i porusza nogami?

Prawdopodobnie w tym czasie zwierzę w trakcie snu biegnie. Znane wszystkim lunatykowanie nie występuje podczas fazy REM, ale możemy za to zaobserwować energiczne zaburzenia zachowania. Eksperyment Jouveta pokazał, że ciało ma tendencję do reagowania na przeżycia senne, szczególnie w przypadku zaburzeń. Wyraźne i szybkie ruchy oznaczają, że w trakcie snu poruszamy się i to samo dotyczy zwierząt.

Czy jest jakiś sposób, aby zapewnić naszym zwierzętom przyjemne sny?

Najlepszym sposobem, aby dać szansę naszym pupilom, ale także naszym dzieciom na przyjemne marzenia senne, jest stałe dostarczanie przyjemnych, pozytywnych doświadczeń w ciągu dnia. Ważne jest też, aby sen miał miejsce w bezpiecznym i wygodnym otoczeniu. Jest najlepszy możliwy przepis na przyjemne sny.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here