Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Dziewięć na dziesięć osób na całym świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, zakomunikowała Światowa Organizacja Zdrowia. WHO wzywa jednocześnie do podjęcia natychmiastowych kroków mających chronić nas przed zanieczyszczeniem, które prowadzi do ponad pół miliona zgonów rocznie.

Nowe dane opublikowane w raporcie globalnym, oznaczają, że „każdy z nas może czuć się bardzo zaniepokojony” – powiedziała dziennikarzom Maria Neira, szefowa Wydziału Zdrowia Publicznego i Środowiska w WHO.

Największe zanieczyszczenie jest w krajach biednych i rozwijających się

Problem jest najbardziej dotkliwy w miastach, ale powietrze na obszarach wiejskich jest również w dużo gorszej jakości niż to się nam wydaje

Biedniejsze kraje mają znacznie bardziej zanieczyszczone powietrze niż kraje rozwinięte, ale skażenie „dotyka praktycznie wszystkie kraje na świecie oraz wszystkie części społeczeństwa”– powiedziała Maria Neira w oświadczeniu: „To jest stan zagrożenia dla zdrowia publicznego”.

Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Szanghaj, Chiny. Smog unoszący się nad miastem.

„Odpowiednie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza mogą nie nastąpić wystarczająco szybko.” – dodała, wzywając rządy do zmniejszenia liczby pojazdów na drogach, poprawę gospodarki odpadami oraz promowanie czystego paliwa używanego w gospodarstwach domowych.

Raport został oparty na danych zebranych z ponad 3000 miejsc na całym świecie. Okazało się, że:

„92 procent ludności świata żyje w miejscach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza przekracza granice wyznaczone przez WHO.”

Zabójczy pył w zanieczyszczonym powietrzu

Badania skupiają się na niebezpiecznych cząstkach o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra inaczej mówiąc PM 2,5. PM 2.5 to pył zawieszony, który jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród wszystkich zanieczyszczeń atmosferycznych.

PM 2.5 zawiera toksyny takie jak siarczan i sadza, która mogą przeniknąć głęboko do płuc i układu sercowo-naczyniowego. Powietrze zawierające więcej niż 10 mikrogramów na metr sześcienny PM2.5, to powietrze bardzo niskiej jakości.

W niektórych regionach dane satelitarne zostały uzupełnione pomiarami PM2,5 na poziomie gruntu, ale w większości krajów rozwijających się odczyty gruntowe pozostają niedostępne, zmuszając WHO do polegania na danych szacunkowych.

Pomimo braków niektórych danych, w tym roku agencja WHO miała więcej informacji na temat zanieczyszczeń w powietrzu planety, niż kiedykolwiek wcześniej.

Korzystanie z satelitów, a także klasyczne pomiary naziemne „to duży krok naprzód w kierunku jeszcze bardziej pewnych szacunków ogromnego globalnego obciążenia” jakim jest brudne powietrze, dodała p. Neira.

Oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Sześć milionów zgonów rocznie

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że ponad pół miliona zgonów rocznie związanych jest z zanieczyszczem powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.

Dane są pewniejsze w przypadku zanieczyszczeń zewnętrznych, które jest obwiniane za ponad trzy miliony zgonów rocznie.

Ale zanieczyszczenie występujące w pomieszczeniach może być równie szkodliwe, zwłaszcza w biedniejszych, rozwijających się gospodarkach, gdzie przygotowywanie posiłków często wiąże się ze spalaniem węgla.

Prawie 90 procent zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza występuje w krajach o niskim i średnim dochodzie – napisała WHO. Mowa tu o Azji Południowo-Wschodniej i regionie Pacyfiku, w tym zachodniej części Chin, Malezji i Wietnamie, które są najbardziej dotknięte skażeniem powietrza.

Carlos Dora, koordynator Wydziału Zdrowia Publicznego i Środowiska WHO powiedział, że niektóre z przyjętych strategii zabezpieczających przed zanieczyszczonym powietrzem mają ograniczoną skuteczność. „Na przykład, codzienne ostrzeżenia przypominające o jakości powietrza, które wydawane są w Pekinie, prawdopodobnie robią niewiele, aby pomóc przeciętnemu obywatelowi. Prawdziwym zagrożeniem jest ekspozycja na skażone powietrze przez dłuższy czas. Przebywanie w pomieszczeniu w ciągu dnia, gdy powietrze jest szczególnie złe naprawdę niewiele pomaga.” – powiedział Dora.

Nie ma także jednoznacznych dowodów na to, że bardzo popularne w Chinach maski, filtrują brudne powietrze w wystarczającym stopniu.


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here