Opuszczone chińskie miasta, skąd się biorą?

Opuszczone chińskie miasta, czy też jak niektórzy mówią „miasta duchy„, to nieoficjalne określenie na miasta, które zostały zbudowane, aby pomieścić miliony, ale stoją puste lub zamieszkane przez niewielu. Technicznie rzecz biorąc nie są to zatem miasta opuszczone, tylko nigdy nie zamieszkane. Miasta tego typu powstają ze względu na trzy główne czynniki:

1Spowolnienie gospodarcze w Chinach

Wiele z nich zostało zbudowanych w okresie chińskiego boomu gospodarczego z początku 2000 roku. Miały one pomieścić miliony Chińczyków, którzy bardzo szybko stawali się na tyle zamożni, aby zamieszkać w nowoczesnym i nowiutkim mieście. Jednak spowolnienie gospodarcze w 2008 roku sprawiło, że część obywateli Chin uznało inwestycje za zbyt ryzykowne.

2Kupno mieszkań na wynajem

Znaczna większość tych mieszkań nigdy nie będzie zamieszkana przez ich właścicieli. Wielu z tych, którzy kupili nieruchomość, traktowało ją jako inwestycję. Dokonali zakupu, gdy ceny mieszkań były względnie niskie. Następnie, w czasach wysokiej koniunktury sprzedawali je z dużym zyskiem. Aktualnie szacuje się, że około 20% mieszkań w nowych miastach jest własnością osób odmawiających zamieszkania w nich lub sprzedaży.

3Błędne koło

Photo credit Kai Caemmerer

Nikt tak naprawdę nie wie ile dokładnie jest niezamieszkanych miast w Chinach. W 2010 roku było ich około 12. Najbardziej zaludnione miało 40 tysięcy mieszkańców, podczas gdy było w stanie pomieścić 3 miliony. Mała ilość mieszkańców sprawia, że firmy, dostawcy usług, handlowcy, restauracje itd. omijają te miejsca. To z kolei sprawia, że miasta są omijane przez potencjalnych mieszkańców. Powstaje błędne koło.

Opuszczone chińskie miasta, skąd się biorą?
Photo credit Kai Caemmerer

Podczas gdy wielu określa te miasta jako całkowicie puste, to tak nie jest. Są one ogromne, ale nie są totalnie wyludnione. Można jechać po wielopasmowej ulicy i zobaczymy ledwie kilka samochodów. Bloki w centrum miasta często są zamieszkane, jednak te na obrzeżach są już całkowicie opustoszałe.

Opuszczone chińskie miasta, skąd się biorą?
Photo credit Kai Caemmerer

Opuszczone chińskie miasta, skąd się biorą?

Opuszczone chińskie miasta, skąd się biorą?

Opuszczone chińskie miasta, skąd się biorą?

Co może zaskakiwać, to duża ilość zabudowy o wysokich walorach estetycznych. Ogromne parki, place i stadiony często zapierają dech w piersiach. Niestety w wielu przypadkach stoją niewykorzystane.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

1 KOMENTARZ

  1. Dziwny swiat i redystrybucja dobr. Miliony ludzi nie maja gdzie mieszkac a miliony mieszkan stoja puste. Ludzkosc ekscytuje sie filmikami na youtubie i fotografowaniem jedzenia na talerzu. Nie jestem pewien, czy zaslugujemy na matke Ziemie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here