Czy osoby leworęczne są bardziej kreatywne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Osoby leworęczne w ciągu ostatnich kilku dekad były zarówno prześladowane, jak i podziwiane. Opinia na ich temat ulega częstym wahaniom. Większość ludzi przez wieki zakładała, że leworęczni są narzędziami szatana, rodem z piekła. Dzisiaj z kolei mańkutów oświetla dobroczynny blask. Leworęczność kojarzy nam się z inteligencją, myśleniem pozbawionym schematów, a także z talentem artystycznym. Ale czy te pochlebne uogólnienia wsparte są na jakichkolwiek dowodach naukowych? Czy leworęczność sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni?

Osoby leworęczne i badania nad leworęcznością

Czy osoby leworęczne są bardziej kreatywne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Naukowcy poszukują osobliwości u osób leworęcznych od dawna. Sama leworęczność występuje u około 10 procent ludności. Badacze przypatrywali się rzekomym powiązaniom między leworęcznością a takimi cechami jak choroby psychiczne, wady układu odpornościowego i zachowania przestępcze. Studiowano także czy mańkuci są lepsi w rozwiązywaniu problemów, a nawet czy są bardziej narażeni na wczesną śmierć. Z tych wszystkich badań dotyczących leworęczności, możemy wysnuć jeden wniosek: nauka jest skomplikowana i w tej konkretnej kwestii niejednoznaczna.

Kilka badań wykazało związek między leworęcznością i kreatywnością. Niektórzy uważają, że leworęczność zmusza ludzi do tego, aby stale dostosować się do środowiska i świata skonstruowanego z myślą o osobach praworęcznych. Inne badania nie znalazły absolutnie żadnego związku.

Niektórzy badacze zaprzeczyli, jakoby leworęczni w czymkolwiek byli lepsi od praworęcznych, podczas gdy inni twierdzą, że leworęczność wiąże się z wyraźną przewagą intelektualną. Czy w ogóle istnieje osobowość leworęczna? Czy mańkuci są bardziej podatni na schizofrenię? Zależy kogo zapytasz. Obecny stan wiedzy nie pozwala udzielić jednoznacznej odpowiedzi na żadne z tych pytań.

Strona czy siła dominacji?

Czy osoby leworęczne są bardziej kreatywne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W ciągu ostatnich kilku lat wielu badaczy doszło do wniosku, że tak naprawdę nie jest istotne, która ręka jest dominująca. Ważne jest za to, z jakim stopniem dominacji mamy do czynienia. Według naukowców, bardzo niewiele osób jest tak naprawdę całkowicie lewo lub praworęcznych. Używamy naszej lewej ręki do kilku czynności, a prawej ręki do innych zadań.

Doświadczenia wykazały, że ludzie, którzy mają niski poziom dominacji jednej ze stron, są bardziej elastyczni w myśleniu oraz łatwiej przychodzi im myślenie kreatywne. Wydaje się także, że są bardziej empatyczni i łatwiej dostrzegają rzeczy z perspektywy innych ludzi. Jeżeli chodzi o sposób postrzegania rzeczywistości, to osoby o słabej dominacji jednej ze stron skupią się na zagrożeniach, podczas gdy osoby krańcowo prawo- i leworęczne będą dostrzegały potencjalne korzyści.  

Aktualnie sprawa pozostaje nierozstrzygnięta, a stanowisko naukowców ciągle się zmienia. Jeśli jesteś leworęczny i cieszysz się swoim poczuciem wyższości, nie będziemy sprowadzać cię na ziemię. Wszak niektórzy twierdzą, że masz rację.

Podchodząc do sprawy obiektywnie, dominacja jednej lub drugiej strony z dużym prawdopodobieństwem nie daje ci żadnej przewagi. Co jest pewne, to lubimy mańkutom przypisywać szczególne cechy, które w sposób pozytywny lub negatywny odróżniają ich od reszty społeczeństwa.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here