Otyłość u dzieci wywołana nieregularnym snem i pomijaniem śniadań, Pomijane Wiadomości

Otyłość u dzieci to efekt niezdrowego odżywiania się? Owszem, ale są istotniejsze czynniki. Pomijanie śniadania i nieregularny sen zostały zidentyfikowane jako główne przyczyny, dla których dzieci mogą niebezpiecznie przybierać na wadze. Najnowsze badania rzucają nowe światło na epidemię otyłości wśród dzieci.

Regularny sen równie ważny co dieta

Badania prowadzone przez naukowców z University College w Londynie, kwestionują powszechnie panujący pogląd, że gwałtowny wzrost otyłości wśród dzieci jest spowodowany wyłącznie przez przejadanie się.

Naukowcy odkryli, że inne czynniki, takie jak styl życia i środowisko, w którym jest wychowywany człowiek, odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu ryzyka otyłości. Studium objęte były dzieci urodzone w 19.244 rodzinach w Wielkiej Brytanii w okresie od września 2000 do stycznia 2002 roku.

To badanie pokazuje, że niewłaściwe nawyki, na przykład nieprawidłowe wzorce spania i pomijanie śniadania, mogą wpłynąć na znaczący przyrost masy ciała poprzez zwiększenie apetytu i konsumpcję bogatej w energię żywności„, powiedziała autorka badań, profesor Yvonne Kelly z Wydziału Epidemiologii i Zdrowia Publicznego UCL.

Analiza danych wykonana przez jej zespół wykazała, że dzieci, które nie mają stałej pory snu lub które mają snu za mało, są narażone na ryzyko nadwagi. Narodziny z matki, która jest osobą palącą, to kolejnym ważny czynnik w przewidywaniu, czy dziecko będzie miało nadwagę lub otyłość.

Badacze doszli do wniosku, że konsumpcja słodkich napojów czy duża ilość godzin spędzonych przed telewizorem, nie są silnymi wskaźnikami przybierania niezdrowej masy ciała.

Wieloczynnikowa natura otyłości

Otyłość u dzieci wywołana nieregularnym snem i pomijaniem śniadań, Pomijane Wiadomości

Profesor Neena Modi, prezes Królewskiego Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dziecka, powiedziała: „W artykule podkreśla się wieloczynnikową naturę otyłości. Otyłość jest nie tylko spowodowana przez zbyt dużą ilość jedzenia. Te badania wskazują na rolę innych czynników środowiskowych, które wpływają na wagę dzieci, takich jak nieregularny sen lub niewystarczająca ilość snu. Innymi słowy, dzieci są bardzo podatne na wiele czynników.”

Badanie potwierdza również ugruntowaną już wiedzę, że otyłość matki zdecydowanie zwiększa ryzyko nadwagi u dziecka. Karmienie piersią i wczesne wprowadzanie pokarmów stałych zdaje się nie mieć żadnego wpływu, co zaprzeczałoby powszechnemu przekonaniu.

Konieczna jest wczesna interwencja

Otyłość u dzieci wywołana nieregularnym snem i pomijaniem śniadań, Pomijane Wiadomości

Neena Modi chwali autorów badania i mówi, że konieczna jest większa ingerencja we wczesnym okresie życia dziecka. Należy spróbować zmieniać nie tylko jadłospis, ale także środowisko, w którym dorasta dziecko. Wówczas zdecydowanie zmniejszymy ryzyko nadwagi.

Od dawna zwracaliśmy uwagę na wielkie znaczenie wczesnej interwencji w walce z nadwagą u dzieci, a nawet u dorosłych. Wczesne działania, zwiększają nasze szanse na zapobieganie otyłości, a to będzie skutkowało lepszym zdrowiem przez całe życie„, powiedziała Modi.

Aby zmniejszyć niepokojąco wysoką liczbę dzieci z otyłością lub nadwagą, konieczne jest połączenie środków. Należy wspierać rodziców przed, w trakcie i po ciąży oraz edukować rodziny w kwestii wielkiego znaczenia, jakim jest na przykład regularne spożywanie śniadań i wystarczająca ilość snu. Artykuł dowodzi także, że jeśli dzieci nabędą prawidłowych nawyków we wczesnym okresie życia, to z dużym prawdopodobieństwem będą prowadziły zdrowy tryb życia jako osoby dorosłe. Skupiając się na zdrowiu dziecka, dbamy także o zdrowie przyszłych dorosłych.

Alison Tedstone, główny dietetyk Zdrowia Publicznego w Anglii, powiedział: „Pomijanie śniadania może być wskaźnikiem złej diety, które może z kolei predysponować do nadwagi. Ważne jest, aby rodziny dokonywały zdrowych wyborów, a do nich należy śniadanie. To dlatego współpracujemy z branżą żywności. Naszym celem jest nauka zdrowego odżywiania się, a zaczynamy od redukcji zawartości cukru w diecie.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

  1. Śniadania to najważniejszy posiłek dnia, już mój dziadek to wiedział i tę wiedzę wpajam swoim maluchom. Nie wyobrażam, żeby poszły sobie do szkoły bez choćby kanapki. Młodszy syn jest wybredny, więc często wciskam mu chociaż kanapkę z dżemem i do tego świeży sok marchwiowy – wyciskam na dwa dni w ronicu i zdaje egzamin. Starszy zmądrzał i je większe śniadania. Obaj są szczupli. Pozdrawiam!

  2. To rodzice są odpowiedzialni w dużej mierze za nawyki żywieniowe swoich dzieci. Powinniśmy je uczyć od początku jak zdrowo żyć. Bardzo popieram różne akcje społeczne o tym, żeby jeść I i II śniadanie. Otyłość to poważny problem, który prowadzi to wielu innych dolegliwości. Polecam poczytać na jej temat. Fajną grafikę znalazłam ostatnio; http://www.certus.med.pl/pl/baza-wiedzy/badania-endoskopowe/leczenie-otylosci-balonem-dozoladkowym/leczenie-otylosci-fakty-i-ciekawostki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here