Pakistan zakazuje świętowania Walentynek

Sąd w Islamabadzie zakazał publicznych obchodów Walentynek. Politycy oraz obywatele bardzo często wyrażali dezaprobatę wobec przyjmowania świąt z innych kultur.

Zakaz Walentynek jest reakcją na presję kulturową zachodu

Jak donosi CNN, Pakistański sąd zakazał publicznego świętowania Walentynek, które w państwach zachodu obchodzone są 14 lutego. Ruch sprzeciwu zmaterializował się po tym jak jeden z obywateli, Abdul Waheed, złożył wniosek do Sądu Najwyższego w Islamabadzie, twierdząc, że świętowanie jest całkowicie sprzeczne z islamem.

W ostatnich latach Walentynki stały się źródłem silnych sporów w Pakistanie, co jest szerszym zjawiskiem walki tradycyjnych kręgów społeczeństwa o zachowanie i ochronę kultury pakistańskiej przed zachodnimi wpływami i komercjalizacją. Chociaż owe święto jest chętnie wykorzystywane do promocji i sprzedaży produktów, a także stało się bardzo popularne w mediach społecznościowych, to wiele osób o konserwatywnych poglądach krytykuje je jako zbyt „zachodnie” i obce kulturowo. W argumentacji wskazuje się również, że jest to dzień, w którym oddaje się cześć osobie świętej wyznania chrześcijańskiego.

Obchodzący Walentynki są atakowani na ulicach

Pakistan zakazuje świętowania Walentynek
Pakistańczycy protestują przeciwko obchodom Walentynek w Karaczi dnia 12 lutego 2017 roku. Rizwan Tabassum-AFP / Getty Images

Niektórzy religijni fanatycy zastraszają, a nawet stosują przemoc fizyczną, wobec młodzieży, która publicznie demonstruje swoje uczestnictwo w obchodach Walentynek.

Waheed, który zgłosił sprawę do sądu, powiedział, że czara goryczy przelała się, gdy zobaczył w mediach jak Walentynki są przedstawiane jako wieloletnia pakistańska tradycja.

Prezydent Mamnun Husajn już wcześniej w swych wypowiedziach popierał wprowadzenie oficjalnego zakazu obchodzenia święta: „Walentynki nie mają żadnego związku z naszą kulturą i należy ich unikać.”

Ministerstwo Informacji, Urząd Regulacji Mediów Elektronicznych Pakistanu (PERMA) i rząd będą teraz wspólnie odpowiedzialne za wprowadzenie zakazu w życie, powiedział sąd. Nawet prywatne kanały telewizyjne planujące obchody Walentynek muszą zmienić plany i zaproponować swoim widzom inną rozrywkę.

W Indonezji Walentynki zakazane są od 2016

Pakistan zakazuje świętowania Walentynek
Młodzi Indonezyjczycy protestują przeciwko ochodom Walentynek, 2016 rok. Fotografia: Heri Juanda/AP Images

Analogiczna sytuacja miała miejsce w 2016 roku w Indonezji. Indonezyjscy politycy i przywódcy religijni zakazali obchodów Walentynek, gdy licealiści w wielu miastach zaczęli demonstrować przeciwko obcemu świętu. Protesty gromadziły tysiące licealistów i gimnazjalistów, w dużej większości młode dziewczyny w hidżabach.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

  1. „Pochodzenie Dnia Świętego Walentego nie jest wcale takie święte” (Złoty Wiek z 25 grudnia 1929 roku. Skąd się wywodzą walentynki (Dzień Świętego Walentego)?
    The World Book Encyclopedia wyjaśnia: „Dzień Świętego Walentego przypada w święto dwóch różnych męczenników chrześcijańskich o tym imieniu. Jednakże zwyczaje związane z tym dniem (…) prawdopodobnie nawiązują do starożytnego święta rzymskiego zwanego Luperkaliami, obchodzonego 15 lutego. Było to święto ku czci Junony, rzymskiej bogini kobiet i małżeństwa, jak również Pana, boga przyrody” (1973, t. 20, s. 204; zob. też W. Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, Warszawa 1985, s. 617, hasło „Luperkalia”, oraz Popularną Encyklopedię Hutchinsona, Warszawa 1995, s. 735, hasło „Walenty św.”).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here