Panda skreślona z listy zagrożonych gatunków, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Panda skreślona z listy zagrożonych gatunków. Po dekadach ciężkich prac ekologów oficjalny status gatunku został zmieniony z „zagrożony wyginięciem” na „podatny na wyginięcie”. Za główną przyczynę zmiany należy uznać istotne zwiększenie populacji w Chinach. Wysiłki podejmowane przez Państwo Środka, które uznaje zwierzę za swój narodowy skarb, sprawiły że w chwili obecnej zamieszkuje je 1864 dorosłych osobników.

Nie istnieją publicznie dostępne informacje dotyczące ilości małych niedźwiadków, ale szacuje się że całkowita liczba osobników to ok. 2060 sztuk.

Taka poprawa sytuacji wskazuje, że działania chińskiego rządu przynoszą pozytywne skutki. Zakłada się, że zmiany klimatyczne w ciągu najbliższych 80 lat doprowadzą do zmniejszenia naturalnego środowiska pandy, jakim są lasy bambusowe, o jedną trzecią.  W ten sposób populacja pandy znowu ulegnie zmniejszeniu, odwracając pozytywny trend obserwowany w ciągu ostatnich 20 lat. Aby uchronić ten zupełnie wyjątkowy gatunek przed wymarciem, należy skupić wysiłki także na ochronie lasów. Bardzo rzadko zdarza się, aby gatunki schodziły z listy zagrożonych, toteż należy docenić wysiłki władz chińskich.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here