Państwo Islamskie rekrutuje wśród imigrantów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Państwo Islamskie kieruje swoją uwagę w stronę uchodźców przebywających na terenie Europy, twierdzą eksperci do spraw zwalczania terroryzmu. Z jednej strony dążą do radykalizacji samych uchodźców, z drugiej strony pragną dalszej polaryzacji ludności Unii Europejskiej.

Celem ISIS jest rozpalenie kryzysu imigracyjnego

Państwo Islamskie rekrutuje wśród imigrantów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Europol w swoim najnowszym raporcie twierdzi, że w najlepszym interesie Państwa Islamskiego leży rozpalenie kryzysu imigracyjnego i zaangażowanie obywateli UE w akcje skierowane przeciwko uchodźcom poszukującym azylu. Wówczas stworzony zostanie świetny grunt do rekrutacji zamachowców.

Szereg dżihadystów już teraz przemierza Europę realizując założony plan. Władze niemieckie tylko do kwietnia 2016 roku odnotowały około 300 prób rekrutacji wśród uchodźców próbujących dostać się do Europy – informuje w swym raporcie Europol. Jest to oczywista zmiana taktyki ze strony ISIS.

zagrożenie stwarzane przez tzw. Państwo Islamskie oraz powracających bojowników utrzyma się w najbliższych latach

Biorąc pod uwagę, że w interesie ISIS (Państwo Islamskie) jest rozpalenie kryzysu migracyjnego i zaangażowanie populacji UE w działania skierowane przeciwko osobom poszukującym azylu, istnieje duże ryzyko infiltracji obozów dla uchodźców„, czytamy w raporcie. „Realnym niebezpieczeństwem jest możliwość, że syryjscy sunnici będą  podatni na radykalizację, gdy tylko dotrą do Europy. Będą oni szczególnym celem dla islamskich ekstremistów„.

Jednocześnie Europol poinformował, że zakres takiej infiltracji jest nieznany, co sprawia, że jego raport jest i będzie wykorzystywany przez populistyczne ugrupowania i partie skrajnie prawicowe. Nie tak dawno UE ganiła Wielką Brytanię i sugerowała, aby nie informowano o narodowości i pochodzeniu zamachowców, aby w ten sposób nie wzbudzać niepotrzebnej nienawiści na tle etnicznym.   

Zagrożenie ze strony powracających do Europy bojowników

Państwo Islamskie rekrutuje wśród imigrantów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W tym samym raporcie Europol ostrzega, że ponieważ wojska Państwa Islamskiego zostały pokonane lub poważnie osłabione przez siły koalicyjne (w swojej dawnej twierdzy w Syrii i Iraku), można spodziewać się, że liczba zagranicznych bojowników i ich rodzin powracających do Europy, wzrośnie.

Kolejne ataki w Unii Europejskiej, podejmowane zarówno przez samotnych terrorystów, jak i zorganizowane grupy, są wielce prawdopodobne. Z szacunków niektórych służb wywiadowczych wynika, że kilkadziesiąt osób powiązanych z Państwem Islamskim przebywa obecnie w Europie i z dużym prawdopodobieństwem będą dążyły do ataków terrorystycznych.

Koordynator UE ds. antyterroryzmu Gilles de Kerchove, powiedział: „Musimy być czujni, ponieważ zagrożenie stwarzane przez tzw. Państwo Islamskie oraz powracających bojowników utrzyma się w najbliższych latach. Ci ludzie są przeszkoleni w obsłudze broni palnej i materiałów wybuchowych i zostali zindoktrynowani przez ideologię dżihadu„.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here