Piasek na ziemi wyczerpuje się, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Piasek na naszej planecie znika każdego dnia. Ten pozornie nieskończony materiał obejmujący plaże, brzegi rzek i delt na całym świecie powoli się kończy. Zaczynamy odczuwać jego niedobór, a globalny popyt rośnie z roku na rok. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do myśli o kończących się powoli zasobach ropy naftowej, od czasu do czasu ktoś wspomina o wodzie pitej, ale piasek?

Piasek jest wykorzystywany do wytwarzania szkła i elektroniki, ale jak dotąd polem jego największego zastosowania było budownictwo. Wszystko dlatego, że piasek jest głównym i niezbędnym składnikiem do produkcji betonu. W miastach rosną większe i wyższe budynki. Dubaj, Szanghaj, Bombaj, korzystają z coraz większej ilości piasku do budowy wieżowców, chodników i wszystkich innych elementów infrastruktury.

Zużywamy ogromne ilości piasku

Liczby zaprezentowane przez agencję naukową U.S. Geological Survey sugerują, że w budownictwie wykorzystujemy ok. 30 mld ton piasku i żwiru rocznie. W połączeniu z piaskiem i żwirem używanym do rekultywacji gruntów, nasypów, betonowych dróg i w przemyśle, według ostrożnych szacunków, całkowite zużycie roczne wynosi około 44 mld ton.

Chiny w ciągu 3 lat zużyły więcej cementu niż całe USA w ciągu ostatnich 100 lat

Według USGS, to w Chinach, Indiach, Brazylii, USA i Turcji są najwięksi na świecie producenci betonu. Same Chiny i Indie stanowią razem dwie trzecie całkowitej produkcji. Ale jeśli chodzi o zużycie piasku, Chiny są poza konkurencją. Dynamiczny rozwój Państwa Środka, sprawia, że Chiny od wielu lat są wielkim placem budowy. W ciągu ostatnich 20 lat, popyt cementu w Chinach wzrósł o astronomiczne 437 procent w porównaniu do około 58% w pozostałej części świata. Chiny w ciągu 3 lat zużyły więcej cementu niż całe USA w ciągu 100 lat.

Piasek w budownictwie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wydaje się, że jest cała masa piasku, który tylko czeka na wszystkich pustyniach świata.Ten rodzaj piasku jednak nie nadaje się do użycia. Piasek pustynny eroduje głównie przez wiatr, a nie wodę, w wyniku czego nie jest zbyt dobry do stosowania w produkcji większości materiałów budowlanych. Do niedawna znaczna część budownictwa wydobywała piasek z brzegów i w kamieniołomach. Ale wraz z dramatycznym wzrostem popytu, powszechnym stało się wydobywanie piasku morskiego, a także tego znajdującego się na plażach.

Piasek to towar, którego ilość jest ograniczona

Bez względu na to, skąd wydobywamy piasek, ma to ogromny wpływ na środowisko. Powoduje powodzie, prowadzi do utraty różnorodności biologicznej i szkodzi infrastrukturze takiej jak mosty i wały. Zanieczyszcza rzeki i wody gruntowe, a także niszczy plaże. Emisje gazów cieplarnianych związane z wydobyciem piasku i jego transportem także odciskają swoje piętno.

Podnoszący się poziom mórz i zmniejsza powierzchnię plaż, a wpływ przybrzeżnego i morskiego wydobycia piasku intensyfikuje się. Wydobywanie piasku z rzek już doprowadziło do zniszczenia całych ekosystemów. Rządy reagują obostrzeniem regulacji prawnych, monitorując i kontrolując wydobycie piasku na obszarach, na których jest prawdopodobne, że doprowadzi to do kosztownych konsekwencji środowiskowych czy infrastrukturalnych.

Ale słabo egzekwowane przepisy w krajach rozwijających się – szczególnie w niektórych częściach Afryki i Azji – prowadzą do nieprzewidzianych konsekwencji: kwitnący czarny rynek nielegalne wydobycie piasku, mafie piaskowe, które sprawują kontrolę nad zasobami poprzez groźby, łapówki i przemoc. Tak, istnieją mafie piaskowe! Niektóre syndykaty przestępcze już teraz przejmują kontrolę nad piaskiem wiedząc, że jego wartość będzie tylko rosła.

Do tej pory nikt nie wynalazł skutecznego zamiennika dla naturalnego piasku. Jednak gdyby zebrać wszystkie alternatywy razem, mogą one mieć zbawienny wpływ na pozostałe zasoby surowca. Recykling betonu, kurzu z kamieniołomów, a nawet szklanych butelek może przyczynić się do zmniejszenia popytu na sam piasek. Wymiana betonu na inne trwałe materiały służące do budowy domów, takie jak słoma i materiały pochodzące z recyklingu w budownictwie drogowym, to kolejne częściowe rozwiązanie.

Naukowcy opracowują również naturalne alternatywy dla piasku. Zespół inżynierów z siedzibą w Wielkiej Brytanii testuje nową formułę betonu w Indiach, gdzie zastępuje się czysty piasek przez odrobinę piasku z drobnymi cząstkami tworzyw sztucznych.


Bądź na bieżąco! Polub nasz fanpage na Facebooku.


 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here