Piloci otrzymali zakaz robienia zdjęć -Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Piloci otrzymali zakaz robienia zdjęć w samolotach po incydencie jaki miał miejsce w kwietniu 2016 roku. Piloci komercyjnych linii lotniczych robili sobie zdjęcia ze znajomymi i rodziną.

Bezwzględny zakaz „selfie” w samolocie

Instytucja regulująca zasady bezpieczeństwa lotniczego w Indiach zakazała pilotom robienia zdjęć, w czasie gdy są na służbie.

Zarządzenie pojawiło się po tym jak w kwietniu 2016 roku przyjęto skargę na sześciu pilotów pracujących w prywatnej linii lotniczej, którzy w trakcie służby wykonywali sobie selfie (autoportrety). Było to pierwsze tego typu zażalenie w historii.

„Wykonywanie zdjęć podczas lotów jest źródłem rozkojarzenia, co może prowadzić do błędów”

Hindustan Times donosiło wówczas, że w dniu 28 kwietnia, wobec co najmniej sześciu pilotów wszczęto postępowanie sprawdzające, w celu zbadania czy piloci robili sobie wspólne zdjęcia z członkami rodzin i współpracownikami wewnątrz kokpitów. Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego (DGCA) zwróciła się do zarządców linii lotniczych, aby wyjaśniono, dlaczego pozwala się pilotom do fotografowania z innymi osobami w strefie zamkniętej. Piloci, którzy pozwolili sobie na tego typu wybryk, byli pod silną presją opinii publicznej, która naciskała na wyjaśnienie sprawy.

Piloci nie mieli kontroli nad tym, co robią ich goście

Choć zdjęcia zamieszczone na portalu społecznościowym wykazały, że zostały one zrobione, gdy samolot znajdował się na ziemi, urzędnicy z departamentu bezpieczeństwa lotniczego DGCA stwierdzili, że mamy do czynienia ze „złymi standardami bezpieczeństwa”: „Wykonywanie zdjęć podczas lotów jest źródłem rozkojarzenia, co może prowadzić do błędów i znacznego zmniejszenia bezpieczeństwa” – czytamy w ogłoszeniu Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego.

Dodano, że pilotom zabrania się wykonywania zdjęć podczas lotu już od 1997 roku, a obecnie zakaz ten został rozszerzony o sytuacje, gdy samolot znajduje się na ziemi. Dotyczy to również momentów podczas wsiadania i po wylądowaniu. „Niektórzy piloci unikali zakazu, ponieważ poprzednie zapisy nie określały konkretnie, ze dotyczy on wszystkich etapów lotu. Obecny nakaz został wydany, aby załatać tę lukę„, powiedział starszy urzędnik DGCA.

W niektórych przypadkach, obaj piloci byli z dala od kokpitu samolotu, kiedy robiono zdjęcia, co oznacza, że nie byli w stanie zapewnić odpowiedniego bezpieczeństwa i opieki na maszyną. „W niedawnym incydencie jeden z pilotów był zaangażowany w wykonywanie fotografii podczas lotu treningowego, który ostatecznie skutkował wypadkiem.” – dodał jeden z urzędników Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here