Czy piraci naprawdę ukrywali skarby? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czy piraci naprawdę ukrywali skarby? Historia świata roi się od opowieści o ukrytych skarbach i cennych mapach, na których oznaczone było miejsce ukrycia kosztowności. Niestety istnieje tylko kilka wiarygodnych historii o piratach, którzy faktycznie ukryli swój łup.

Piraci i znane historie ukrycia skarbu

Czy piraci naprawdę ukrywali skarby? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeden z pierwszych przykładów dotyczy angielskiego kipera Francisa Drake’a. W 1573 roku napadł na hiszpańską karawanę mułów transportujących kilka ton srebra z Panamy do Nombre de Dios i ukrył zdobycz na wybrzeżu Panamy, aby zapobiec jej odbiciu. Drake pozostawił skarb i ruszył po posiłki. Z całą flotą udało mi się wrócić po nietknięte kosztowności.

Innym znanym morskim rozbójnikiem, który niestety nie miał już tyle szczęścia, był kapitan William Kidd, znany pirat, który przez długi czas był poszukiwany za grabieże na Oceanie Indyjskim. W 1699 Kidd zarzucił kotwicę w pobliżu Nowego Jorku i ukrył skarb, wartości miliona dolarów w złocie i klejnotach, na malutkiej Wyspie Gardiner. Wkrótce został aresztowany w Bostonie, gdy podjął próbę oczyszczenia swojego imienia. Niedługo po tym władze wytropiły i skonfiskowały większość nieuczciwie zdobytego skarbu. Kidd, w międzyczasie, został przewieziony do Londynu i stracony przez powieszenie.

Koncept spopularyzowany przez fikcyjne powieści

Czy piraci naprawdę ukrywali skarby? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Podobnie jak wiele innych mitów o piratach, pojęcie grabieży, a następnie ukrycia skarbu, zostało spopularyzowane przez pisarza Roberta Louisa Stevensona. Wydana w 1883 roku powieść „Wyspa Skarbów” opisuje poszukiwania złota ukrytego przez kapitana statku. Jednak według historyka morskiego Davida Cordingly, morscy piraci rzadko kiedy byli oszczędni i nie mieli w zwyczaju przechowywać zdobytego majątku. Zamiast chowania złota w dziurze w ziemi, byli bardziej skłonni do szybkiego marnotrawienia swoich łupów na kobiety, rum i hazard, gdy tylko przybyli do portu.

Choć skarby pirackie były rzadkością, to nadal krążą legendy o bogactwie schowanym gdzieś daleko na bezludnych wyspach. Jedna z najbardziej znanych opowieści dotyczy tzw. „Skarbu z Limy”. Był to skład hiszpańskiego złota, srebra i klejnotów rzekomo skradzionych przez brytyjskiego kapitana statku o imieniu William Thompson. Kosztowności miały zostać schowane na kostarykańskiej Wyspie Kokosowej około 1820 roku. Skarb podobno jest wart około 200 milionów dolarów, ale mimo dziesięcioleci ciężkiego przeczesywania okolicy przez zapalonych poszukiwaczy skarbów, nie natrafiono na najmniejszy ślad ukrytego majątku.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here