Plastikowe naczynia zakazane we Francji - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Plastikowe naczynia będą zakazane we Francji. Kraj ten jest pierwszym, który zdecydował się zakazać sprzedaży wszelakich plastikowych naczyń i sztućców.

Nowa ustawa w pełni wejdzie w życie w 2020 r.

Ustawa, która weszła w życie w zeszłym miesiącu, daje producentom czas do 2020 roku, aby zamienili jednorazowe kubki, talerze, kieliszki, etc. na ich odpowiedniki wykonane z materiałów biodegradowalnych i łatwych do kompostowania.

W lipcu b.r. Francja zakazała sprzedaży toreb foliowych i chociaż podobny zakaz wprowadziły również inne kraje, to Francja jako pierwszy z nich posunęła się o krok dalej i zakazała sprzedaży plastikowej zastawy stołowej.

Kraj nad Sekwaną jest liderem w dziedzinie zmian klimatycznych, w 2015 roku Paryż był gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ.

Krytyka ze strony przemysłu opakowań

Najnowszy zakaz spotkał się z krytyką lobbystów przemysłu opakowań, Pack2Go Europe, którzy już zapowiedzieli, że będą próbowali z nim walczyć. Według nich, taki zakaz sprzeciwia się regulacjom Unii Europejskiej o wolnym przepływie dóbr.

Zakaz ten pierwotnie został zaproponowany przez partię Europa Ekologia – Zieloni, po czym został zaadoptowany przez francuski rząd. Jego celem jest zmniejszenie ilości zużywanej energii i odpadów produkowanych przez przemysł, który procesuje plastik, jak również zmiejszenie ilości zanieczyszczenia powodowanego przez plastikowe odpady.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here