płodność ptaków - pomijane.pl

Środowisko wpływa na płodność. Zespół naukowców z Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana oraz Instytutu Ornitologii Maxa Plancka dowodzi, że ptaki żyjące w środowisku miejskim posiadają mniejszą ilość potomstwa, niż ptaki zamieszkujące obszary wiejskie.

Naukowcy poddali badaniom 600 budek lęgowych znajdujących się w lasach, jak również 156 miejsc gniazdowania w granicach miasta Monachium. Ptaki żyjące w stolicy Bawarii rozpoczynają składanie jaj wcześniej niż ich wiejscy odpowiednicy. Jak się okazuje składają również mniejszą ilość jaj, a potomstwo opuszczające gniazda waży mniej niż pisklęta urodzone na wsi. Wskazuje to na zaburzenia w płodności zwierząt.

Podczas badania gniazd, naukowcy mierzyli poziom temperatury, wilgotności, natężenia światła i hałasu, ale ich analiza nie wykazała korelacji między tymi czynnikami środowiskowymi, a rozbieżnościami w lęgu i wielkości piskląt.

dr Philip Sprau - pomijane.pl
dr Philipp Sprau

„Nasze badania pokazały, jak trudno jest dokładnie zmierzyć wpływ rozwoju miejskiego na naturalne ekosystemy” – mówi w komunikacie prasowym główny naukowiec dr Philipp Sprau. „Mimo, że posiadamy różne ilościowe parametry środowiskowe, nie jesteśmy w stanie wskazać na wyraźne wzorce, który mogłyby wyjaśnić znaczące różnice w procesie reprodukcyjnym„.

Poprzednie badania wykazały, że miejskie ptaki są bardziej inteligentne i agresywne niż ich wiejscy rówieśnicy.

Najnowsze badanie w tym zakresie zostało opublikowane w czasopiśmie Behavioral Ecology.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here