Pływające panele słoneczne, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Pływające panele słoneczne zaczną zasilać Singapur. Małe państwo azjatyckie jest gotowe do rozpoczęcia największego na świecie pilotażowego projektu polegającego na zastosowaniu pływających paneli słonecznych. Pierwsza faza próbna zakłada umieszczenie 10 różnych systemów pływających na obszarze wodnym Tengeh w zachodniej części Singapuru. Zgodnie z zapowiedziami Masagosa Zulkifli, Ministera Środowiska Singapuru panele słoneczne zaczną dostarczać energię już na początku 2017 roku.

Pływające panele słoneczne są projektem pilotażowym

Projekt pilotażowy będzie sprawdzał nie tylko efektywność energetyczną paneli, ale także ich wpływ na środowisko, ponieważ panele będą blokowały dostęp światła na znacznej powierzchni wody. Jednocześnie zmniejszy się poziom parowania wody ze zbiornika, co może teoretycznie zmienić wydajność paneli słonecznych poprzez ich schłodzenie.

Po sześciomiesięcznym okresie pilotażowym dwa kolejne systemy fotowoltaiczne zaczną być testowane na dużo większą skalę. Ten z pierwszej fazy projektu będzie funkcjonował przez kolejne trzy do sześciu lat, wraz z systemami z fazy drugiej.

Singapur jest azjatyckim liderem w pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych

Pływające panele słoneczne, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Singapur jest uważany za państwo modelowe, jeżeli chodzi o zielone inicjatywy w Azji, zwłaszcza w odniesieniu do budynków przyjaznych środowisku. Podczas gdy nowy pływający system kolektorów słonecznych jest największym takim projektem na świecie, to nie jest on pierwszym.

Podobne projekty już istnieją w Australii i Indiach. Stany Zjednoczone i Japonia są gotowe do zainstalowania rekordowej liczby 50,904 pływających paneli na zbiornikach wodnych w ciągu dwóch lat. Firma z Sydney zbudowała pływający system solarny w Jamestown i twierdzi, że generują one 57 procent więcej energii niż w przypadku tradycyjnych paneli dachowych.

Niemniej pływające systemy wydają się szczególnie trafnym rozwiązaniem dla małego państwa leżącego w południowej części Półwyspu Malajskiego. Singapur położony jest na wyspie i ze względu na małą powierzchnię i dynamiczny rozwój, stale prowadzi prace mające na celu zwiększeniu powierzchni lądowej (pozyskuje ląd od morza). Każdy metr kwadratowy jest tam na wagę złota.

„Biorąc pod uwagę nasze warunki geograficzne, pływające systemy fotowoltaiczne są kluczową technologią w wysiłkach Singapuru w celu wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych” – powiedział Zulkifli w przemówieniu z 25 października 2016 roku. „Pływające systemy, czyli te zainstalowane na naszych wodach, nie tylko przyczynią się do przezwyciężenia ograniczeń lądowych, ale również mają potencjał, aby zmniejszyć straty pary wodnej z naszych zbiorników.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here