Zdaniem UE media powinny ukrywać pochodzenie terrorystów, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Pochodzenie terrorystów zdaniem ekspertów Unii Europejskiej powinno być bagatelizowane albowiem podkreślanie go przez media może prowadzić do dyskryminacji. Bruksela w niefortunny sposób sugeruje brytyjskiemu rządowi w jaki sposób powinna zachowywać się prasa, aby zwalczać objawy braku tolerancji w kraju.

Prasa winna nasileniu mowy nienawiści?

Raport Komisji Europejskiej przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) stwierdza znaczący wzrost mowy nienawiści i przemocy na tle rasowym w Wielkiej Brytanii od 2009 roku do marca 2016 roku.

W raporcie w dużej mierze obwinia się prasę za obecny stan rzeczy: „To nie jest czysty przypadek, że przemoc na tle rasowym rośnie właśnie w Wielkiej Brytanii. W tym samym czasie widzimy niepokojące przykłady nietolerancji i nienawiści pojawiającej się w gazetach, internecie, a nawet wśród polityków.”

Sprawozdanie zawiera aż 23 zalecenia dla rządu Theresy May. Między innymi zalecane są zmiany w prawie karnym i wolności prawa prasowego.

Pomimo, że sprawozdanie nie analizuje sytuacji w Wielkiej Brytanii po Brexit, jeden z autorów dokumentu Christian Ahlund raczył skomentować brytyjską decyzję opuszczenia Unii Europejskiej:

„Brytyjskie referendum wydaje się prowadzić do dalszego wzrostu nastrojów antyimigranckich, co oznacza, że podjęcie przez rząd brytyjski dalszych kroków opisanych w naszym raporcie jest sprawą priorytetową.” 

Raport odnosi się do brytyjskiej prasy i wzywa rząd, aby „wprowadzić bardziej rygorystyczne szkolenie” dla dziennikarzy.

media podkreślają pochodzenie sprawców, co sprawia, że  gwałtowne reakcje przeciwko muzułmanom są bardziej prawdopodobne niż w przypadku gdyby pochodzenie sprawcy było bagatelizowane

Pochodzenie terrorystów powinno być bagatelizowane

W 83-stronicowym raporcie, Komisja stwierdziła: „ECRI uważa, że Muzułmanie są w centrum uwagi w wyniku ostatnich terrorystycznych działań ISIS na świecie. Wobec tego napędzanie uprzedzeń wobec Muzułmanów jest nie tylko lekkomyślne, ale także wyraża lekceważenie godności tej grupy w Wielkiej Brytanii oraz pokazuje brak troski o ich bezpieczeństwo”.

„W tym kontekście zwracamy uwagę na niedawne badanie przeprowadzone przez Teesside University, które wskazuje, że media podkreślają muzułmańskie pochodzenie sprawców aktów terrorystycznych i poświęcają temu faktowi bardzo dużo uwagi, co sprawia, że gwałtowne reakcje przeciwko muzułmanom są bardziej prawdopodobne niż w przypadku gdyby pochodzenie sprawcy było bagatelizowane lub odrzucone na rzecz alternatywnych wyjaśnień.”

Pomimo utworzenia Niezależnej Organizacji Standardów Dziennikarskich (IPSO) w 2014 roku będącej niezależnym regulatorem prawa prasowego „ECRI zaleca, by władze znalazły drogę do ustanowienia niezależnego regulatora wywierającego nacisk zgodnie z zaleceniami zawartymi w Raporcie Levesona, który proponuje bardziej rygorystyczne szkolenie dla dziennikarzy w celu zapewnienia głębszej zgodności z normami etycznymi.”

Ponieważ Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia Unii Europejskiej, rząd odpowiada, że jego nadrzędnym celem jest obrona wolności słowa.

Reakcja rządu brytyjskiego

W pisemnym oświadczeniu dla ECRI, czytamy: „Rząd zobowiązuje się do utrzymywania pełnej wolności i otwartości prasy, i nie będzie wpływał na to, co publikuje lub czego nie publikuje, tak długo, jak długa prasa będzie działała w ramach obowiązującego prawa.”

Komisja złożona jest z niezależnych ekspertów, którzy monitorują problemy rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu, nietolerancji i dyskryminacji rasowej. Grupa pisze raporty o każdym państwie członkowskim, co pięć lat i mówi, że dokumenty są „analizą opartą na znacznej ilości informacji pochodzących z wielu różnych źródeł.”

Raport także chwali Wielką Brytanię za wiele działań: „[…] z zadowoleniem przyjmujemy wejście w życie Equality Act 2010 i silne ustawodawstwo przeciwko rasizmowi i dyskryminacji rasowej w kraju, jak również nowy plan działań przeciwko mowie nienawiści oraz znaczne wysiłki na rzecz praw LGBT w Wielkiej Brytanii, które doprowadziły do istotnej zmiany postaw.”

„W tym samym czasie komisja zauważyła nietolerancyjny dyskurs polityczny w Wielkiej Brytanii, w szczególności koncentrujący się na imigracji.” Czytamy, także, że „[…] mowa nienawiści jest nadal poważnym problemem w brukowcach, a mowa nienawiści w internecie kierowana przeciwko Muzułmanom znacząco wzrasta od 2013 roku.” Cały raport dostępny jest online w języku angielskim.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here