Polacy w Wielkiej Brytanii boją się zgłaszać ataki na tle narodowościowym
Setki polskich mieszkańców Harlow maszeruje po śmierci Polaka, który zginął w ataku motywowanym nienawiścią

Polacy w Wielkiej Brytanii boją się zgłaszać ataki na tle narodowościowym. Porażka Theresy May w kwestii wyjaśnienia sytuacji obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej sprawiła, że wiele osób boi się zgłaszać przestępstwa motywowane nienawiścią, jak mówi szefowa Polskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, Joanna Młudzińska.

Polacy nie zgłaszają przestępstw, bo boją się, że stracą pracę

Młudzińska ma przedstawić sytuację Ministrowi Spraw Wewnętrznych już w nadchodzącym tygodniu. Jej zdaniem Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii są zbyt zaniepokojeni tym, czy w ogóle będą mogli pozostać w tym kraju i z tego względu nie informują policji, gdy są werbalnie lub fizycznie atakowani.

Polacy w Wielkiej Brytanii boją się zgłaszać ataki na tle narodowościowym
Brytyjczycy cieszą się po wynikach referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej

Za sytuację Młudzińska obwinia brytyjski rząd, który nie jest w stanie rozwiać wszystkich wątpliwości dotyczących sytuacji 2,9 mln obywateli Unii Europejskiej obecnie mieszkających w Wielkiej Brytanii. Dodaje, że stawia się w ten sposób Polaków i innych imigrantów w sytuacji bez wyjścia.

W chwili obecnej bardzo niewiele osób zgłasza przestępstwa na tle narodowościowym„, powiedziała dziennikowi The Guardian. Ludzie są bardzo przestraszeni, bo często ataki mają miejsce w miejscu pracy i boją się, że mogliby stracić źródło utrzymania. W innych wypadkach to sąsiedzi dopuszczają się aktów nienawiści. Ofiary nie reagują, bo obawiają się, że może to spowodować więcej problemów niż pożytku.

„Ci ludzie nie mogą się odwrócić i opowiedzieć napastnikom: Nie, nie muszę wracać do domu, ponieważ rząd powiedział, że mogę tu zostać. To stawia nas w gorszej sytuacji, prawda? Jesteśmy narażeni na ataki. Ludzie ​​boją się stanąć we własnej obronie.”

Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Anglii

Polacy w Wielkiej Brytanii boją się zgłaszać ataki na tle narodowościowym
„Opuszczamy UE, dość polskiego robactwa”

Pani Młudzińska, urodzona w Londynie, córka obywateli polskich, twierdzi, że obywatele UE w negocjacjach o Brexit byli traktowani jak „pionki”.

Podobno problem jest na tyle poważny, że londyński East European Resource Centre (EERC) rozpoczyna pilotażowy program, mający na celu zachęcić obywateli UE do zgłaszania przestępstw motywowanych nienawiścią.

Dane brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Home Office) opublikowane w październiku 2016 roku sugerują, że ilość ataków na tle narodowościowym wzrosła o 41 procent. Wzrost jest szczególnie gwałtowny na obszarach, gdzie ludzie głosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Do 2016 roku liczba polskich obywateli urodzonych w Wielkiej Brytanii została oszacowana na 831 tysięcy, co czyni Polaków największą grupą imigrantów urodzonych w Wielkiej Brytanii. Język polski jest drugim najczęściej używanym językiem w Anglii. Niestety rząd do tej pory nie był w stanie ustalić, co stanie się z nimi po tym, jak Wielka Brytania stanie się kompletnie niezależna od Unii Europejskiej.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here