Francuska policja wykrada uchodźcom koce i śpiwory
Migranci siedzą w namiotach w prowizorycznym obozie na ulicy, w pobliżu stacji metra Jaures i Stalingrad w Paryżu, Francja, 28 października 2016 roku Reuters

Francuska policja odbiera uchodźcom śpiącym na ulicach Paryża koce i śpiwory. Poszukujący azylu w sposób „brutalny” zmuszani są do przeniesienia się.

Oczyszczanie miasta z uchodźców

Funkcjonariusze w stolicy Francji biją mężczyzn, kobiety i dzieci, a także używają wobec nich gazu łzawiącego, pomimo obietnic rządowych o udzielenie schronienia potrzebującym. 

Rodzina z Erytrei mówi, że kazano im „wynosić się z Francji”. Zdarto z nich koce, pozostawiając bez ochrony w czasie, gdy temperatury spadały do -7C. Natalie Stanton, wicedyrektor Refugee Rights Data Project, powiedziała, że w Paryżu mają miejsce bardzo „alarmujące” sceny. W okolicy La Chapelle władze uruchomiły liczne operacje „oczyszczania miasta” z uchodźców.

To się działo, gdy tam byliśmy. Policja brała cały dobytek tych ludzi. Czasami w nocy, czasami w ciągu dnia – jest to obecnie powszechne zjawisko”, dodała.

Tej samej nocy rząd ogłosił swój cel, aby każdemu zapewnić ciepły kąt. Tymczasem my byliśmy świadkami tego, jak policja zabierała koce i umieszczała je w wielkim koszu na śmieci z tyłu ciężarówki. Chwilę potem po prostu odjeżdżali.”

Jeden młody afgański mężczyzna mówił: „Gdy tylko próbowaliśmy się przeciwstawiać lub pytać dokąd mamy pójść, to od razu używano gazu łzawiącego”.

Uchodźcy zaskoczeni tym, że we Francji nie przestrzega się praw człowieka

Francuska policja wykrada uchodźcom koce i śpiwory
Francuska policja przygląda się jak rozbierany jest prowizoryczny obóz w pobliżu stacji metra Stalingrad w północnej części Paryża. Reuters

Niektórzy ludzie mieli koszmarne doświadczenia podczas swej podróży do Francji, a teraz są traktowani jak zwierzęta„, mówi Natalie Stanton z organizacji pozarządowej Refugee Rights Data Projects. Według danych zgromadzonych przez organizację prawie dwie trzecie badanych bezdomnych uchodźców powiedziało, że zostali obudzeni i zmuszeni do zmiany miejsca przebywania. 54% opisało całe doświadczenie jako „brutalne”. Utrzymują, że nie podano im żadnego powodu interwencji.

Niektórzy ludzie byli bardzo wstrząśnięci. Sądzili, że w Europie prawa człowieka powinny być przestrzegane i nie spodziewali się, że będą traktowani w taki sposób. Mieli nadzieję, że znajdą przynajmniej bezpieczne miejsce do spania.”

Ich doświadczenie jest dalekie od prognozowanego przez rząd francuski, który podjął się zadania, aby w czasie zimy zebrać wszystkich bezdomnych z ulic Francji — dla ich własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Bruno Le Roux, minister spraw wewnętrznych przyznał, że było to „bardzo trudne zadanie”, aby znaleźć schronienie dla wszystkich migrantów, ale odrzucił doniesienia o brutalności policji. „Absolutnie nie podzielam tej opinii” powiedział. „Policja zapewniła schronienie ludziom potrzebującym.”

Większość imigrantów nie zna swoich praw i zasad przyznawania azylu

Francuska policja wykrada uchodźcom koce i śpiwory
Prowizoryczny obóz dla uchodźców założony pobliżu Porte de la Chapelle, Paryż, 8 grudnia 2016 r. AFP / Getty Images

Około 60% wszystkich badanych migrantów pragnie pozostać we Francji, a 30% ma nadzieję dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Organizacja Refugee Rights Data Project wzywa rząd francuski do „zrównoważonych” działań. Państwo powinno pomagać migrantom żyjącym na ulicy i walczyć z „chronicznym brakiem informacji o prawie azylowym”, który sprawia, że większość jest nieświadoma swoich praw.

Pogłębione wywiady przeprowadzono z 340 uchodźcami żyjącymi na ulicy w dzielnicy La Chapelle w Paryżu między 18 i 22 stycznia. Większość respondentów pochodziła z Afganistanu, Sudanu, Erytrei, Etiopii i innych, głównie afrykańskich krajów. Paryska policja odmówiła komentarza.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here