Potężna góra lodowa odrywa się na szelfie Larsen C
A NASA scientist with project IceBridge took this photo of the crack in November. John Sonntag/NASA

Potężna góra lodowa odrywa się na szelfie Larsen C. Wielki kawał lodu Antarktydy trzyma się na niewielkim zamarzniętym odcinku. Brytyjscy naukowcy monitorujący pęknięcie w pokrywie lodowej szelfu Larsen C powiedzieli, że kawałek lodu połączony jest z resztą kontynentu jedynie na odcinku 20 kilometrów.

Pęknięcie na Larsen C rośnie od lat

Po kilku miesiącach stałego powiększania się pęknięcia, w drugiej połowie grudnia 2016 roku, wzrosło ono dość nagle o kolejne 18 kilometrów„, napisał Adrian Luckman w oświadczeniu wydanym przez projekt MIDAS, którego zadaniem jest monitorowanie zmian w tym obszarze.

Pęknięcie rośnie od lat i obecnie mierzy już około 112 kilometrów długości. Gdy szczelina sięgnie drugiego krańca szelfu, góra lodowa wielkości 5000 km kwadratowych oderwie się i zacznie dryfować, zmniejszając wielkość szelfu Larsen C o 10%.

To wydarzenie całkowicie zmieni krajobraz Półwyspu Antarktycznego„, napisał Luckman.

Naukowcy obawiają się destabilizacji całej pokrywy lodowej

Potężna góra lodowa odrywa się na szelfie Larsen C
A photo of the crack in Antarctica’s Larsen C ice shelf in November 2016. John Sonntag/NASA

Półki lodowe, takie jak ta, która właśnie oddziela się od szelfu, są ważne, ponieważ stanowią one bufor pomiędzy morzem i wielką masą lodu, który znajduje się na lądzie, w tym przypadku na Półwyspie Antarktycznym. Bez zdrowej lodowej półki, woda z topniejących lodowców może płynąć prosto do morza, podnosząc jego poziom.

To normalne dla frontalnej części półki lodowej, aby pękała i się oddzielała. Niezwykłe jest to, że lód nie jest w stanie ponownie się zmrozić.

Jeśli ta wielka góra lodu nie oderwie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będę bardzo zdziwiony

Niektórzy naukowcy obawiają się, że brak takiej wielkiej części będzie destabilizował całą pokrywę lodową. Mniejsza półka lodowa na szelfie Larsen B, kompletnie oderwała się w nieco ponad miesiąc w 2002 roku. Był to proces, który rozpoczął się od podobnego pęknięcia. Inna półka lodowa na szelfie Larsen A, rozpadła się kilka lat wcześniej.

Larsen C może w końcu pójść za przykładem swojego sąsiada Larsen B„, napisał Luckman. Jeśli ta wielka góra lodu nie oderwie się w ciągu najbliższych kilku miesięcy, będę bardzo zdziwiony„, powiedział BBC News.

Larsen C jest czwartą co do wielkości półką lodową Antarktyki.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here