Naukowcy apelują: Potrzebujemy waszych mózgów
Foto: Reuters

Naukowcy od lat apelują do obywateli o pośmiertną donację mózgu do badań. W ośrodkach badawczych stale brakuje mózgów osób z zaburzeniami takimi jak depresja i zespół stresu pourazowego.

Mózgi od dawców są konieczne, aby rozwijać wiedzę o zaburzeniach

Niedobór wynika po części z braku świadomości wśród obywateli, że tego typu zaburzenia są spowodowane zmianami w mózgu, a same organy mogą być niezwykle przydatne naukowcom. Celem badaczy jest opracowanie nowych metod leczenia zaburzeń psychicznych i neurologicznych. W ostatnich latach naukowcy odkryli powiązania między kształtem mózgu a zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi. Ludzki mózg jest równie piękny, co skomplikowany. Jego budowa zmienia się wraz z rozwojem jednostki. Organ ten jest fizycznym ucieleśnieniem naszych zachowań i tego kim jesteśmy. 

W szpitalu McLean na obrzeżach Bostonu zgromadzono ponad 3.000 mózgów. Jest to jeden z największych banków mózgu na świecie. Większość z nich pochodzi od ludzi z zaburzeniami psychicznymi lub neurologicznymi. Bez dostępu do tkanek naukowcy nie będą w stanie odkryć nowych sposobów leczenia choroby Parkinsona, choroby Alzheimera czy całego szeregu zaburzeń psychicznych.

I tu jest pewien problem. Jak donosi BBC, naukowcy z McLean Hospital, a także w innych bankach mózgu na całym świecie, nie mają wystarczającej ilości egzemplarzy tego organu na potrzeby badań.

Nowe metody leczenia chorób psychicznych są w zasięgu ręki

Naukowcy apelują: Potrzebujemy waszych mózgów
Foto: Reuters

Według dr Kerry Ressler, który jest dyrektorem naukowym w szpitalu McLean, nowe metody leczenia wielu chorób psychicznych i neurologicznych są w zasięgu ręki środowiska naukowego. Jednak rozwój hamowany jest przez niedobór tkanki mózgowej.

„Mamy narzędzia i wiedzę pozwalające na badanie biologii ludzkiego mózgu. To, czego nam brakuje to tkanki od osób z zaburzeniami.”

Jedna z dawczyń, która pragnie pozostać anonimowa, powiedziała BBC, że zdecydowała się na oddanie swojego mózgu do badań medycznych po części dlatego, że jej siostra ma schizofrenię. Ma nadzieję, że jej darowizna pomoże naukowcom znaleźć lekarstwo – a ona sama zachęca innych do tego samego.

Moi rodzice byli zdrowi, zatem dlaczego moja siostra cierpi na schizofrenię? Nie jesteśmy pewni, skąd się wzięła ta choroba. Jeżeli chcemy się tego kiedyś dowiedzieć, to musimy badać ludzki mózg, czyli miejsce, gdzie rodzi się problem.

Zaburzenia są często postrzegane jako czysto psychologicznie

Naukowcy apelują: Potrzebujemy waszych mózgów
Foto: Reuters

Brakuje mózgów od osób z zaburzeniami. Natura problemu jest często błędnie postrzegana jako czysto psychologiczna, tymczasem mamy do czynienia z zaburzeniem neurologicznym, które można zrozumieć badając tkanki mózgu. Naukowcy badają procesy powstawania depresji, zaburzeń stresu pourazowego, schizofrenii, a także chorób Alzheimera i Parkinsona.

Profesor Sabina Beretta, dyrektor naukowy w Harvard Brain Tissue Resource Centre, powiedziała: „Ludzie sądzą, że u kogoś, kto cierpi na ciężką depresję lub zaburzenia stresu pourazowego, nie ma żadnych fizycznych zmian w mózgu, zatem nie widzą powodu, aby oddać swój mózg do badań. Ich zdaniem naukowcy nie są tam w stanie niczego znaleźć. Z biologicznego punktu widzenia to założenie jest całkowicie błędne.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOBBC
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here