W Holandii prawo do eutanazji na żądanie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Holandia jest pionierem na polu eutanazji. Kraj tulipanów jako pierwszy zalegalizował ją w 2002 roku. Teraz Holandia przymierza się do pozwolenia na wykonywanie wspomaganego samobójstwa ludzi starszych, którzy czują się, jakby ich „życie zostało skompletowane i zakończone”. Ci ludzie nie musieliby być śmiertelnie chorzy. Wręcz przeciwnie, kondycja medyczna nie będzie odgrywać tu żadnej roli.

Aktualne holenderskie prawo do eutanazji

Obecnie holenderskie prawo do eutanazji ma na celu pomagać ludziom przerwać męczarnie. Skierowane jest do tych, którzy są nieuleczalnie chorzy i żyją ze strasznym bólem. Tym razem ministrowie zdrowia i sprawiedliwości pragną pomóc ludziom, którzy „mają dobrze przemyślane stanowisko, że ich życie jest kompletne” i „muszą mieć możliwość, aby pod ścisłymi i starannie określonymi kryteriami, mogli zakończyć życie w godny dla nich sposób”.

pomoc dla ludzi, którzy […] nie mają nadziei na zakończenie swojego życia z powodów medycznych

Polityka wobec eutanazji ma poparcie holenderskiego społeczeństwa, ale niektórzy uważają, że kraj jest na równi pochyłej. W 2015 roku miało miejsce 5516 zgonów będących efektem eutanazji (3,9% wszystkich zgonów w całym kraju).

Skąd potrzeba zmiany prawa?

W Holandii prawo do eutanazji na żądanie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wspomagane samobójstwo to kolejny krok ku poszerzaniu granic, które już teraz wykraczają poza termin „nieznośnego cierpienia”. Aktualnie podstawą do zabiegu może być choroba psychiczna i demencja. Nowa polityka będzie instytucjonalizować dość niejasne kryterium „kompletnego życia”, co z pewnością sprawi, że wśród opinii publicznej pojawi się wielu przeciwników. Powodem powstania nowej ustawy, zgodnie ze słowami ministrów są „prośby o pomoc od ludzi, którzy nieznośnie cierpią i nie mają nadziei na zakończenie swojego życia z powodów medycznych”.

nowy system będzie ograniczał się wyłącznie do osób w podeszłym wieku

Aby ustanowić ograniczenia, minister zdrowia Edith Schippers napisał, że „ponieważ chęć zakończenia życia występuje głównie u osób w podeszłym wieku, nowy system będzie ograniczał się wyłącznie do nich”. Mogą to być osoby o niskiej mobilności i braku niezależności, osoby samotne cierpiące z powodu „utraty godności osobistej„.

Krytyka nowych propozycji

W Holandii prawo do eutanazji na żądanie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Krytycy wskazują, że minimalny wiek nie został jeszcze ustalony. Ile trzeba mieć lat, aby mieć prawo „zakończyć” swoje życie? Krytycy podkreślają również, że być może rząd powinien skupić się na rozwiązywaniu problemu z samotnością i alienacją osób starych, zamiast dawać im prawną furtkę do legalnego samobójstwa.

Geert Wilders, populistyczny polityk, twierdzi, że powinny być ograniczenia dotyczące liberalizmu i tolerancji praktykowanej w Holandii.

„Nie możemy pozwolić, aby ludzie, którzy są w potrzebie lub czują się samotni, byli namawiani do odbierania sobie życia”, powiedział holenderskiej gazecie De Volkskrant. „Zwalczanie samotności i inwestowanie w ludzką godność, a także skupienie się na naszym starszym pokoleniu, zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.”

Zrozumiałe jest, że grupy chrześcijańskie również przyłączyły się do krytyki, twierdząc, że ustawa stanowiłaby usankcjonowanie morderstwa przez państwo.

Kiedy nowe prawo wejdzie w życie?

W Holandii prawo do eutanazji na żądanie? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Kto będzie tym programem zarządzał? Dokładnie sprawdzona „osoba z doświadczeniem medycznym zapewniająca asystę podczas śmierci, wcześniej dodatkowo wyszkolona”. Przewiduje się również kontrole przeprowadzane przez niezależne instytucje i ścisły nadzór nad procedurą.

Holendrzy planują zakończyć prace nad nową ustawą pod koniec 2017 roku, po przeprowadzeniu licznych konsultacji z ekspertami.

Oprócz Holandii eutanazja dozwolona jest w Kanadzie, Belgii, Luksemburgu i Szwajcarii. W USA pomoc medyczna w umieraniu jest możliwa w Waszyngtonie, Vermont, Montanie i Kalifornii.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here