Akcjonariusze Wells Fargo tracą miliardy, a prezes ani centa, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Prezes Wells Fargo sprzedał swoje akcje chwilę przed rozpoczęciem dochodzenia, o którym nie miał prawa wiedzieć. Były prezes amerykańskiego holdingu finansowego Wells Fargo, John Stumpf, sprzedał warte 61 milionów dolarów akcje tejże instytucji miesiąc przed rozpoczęciem wielkiego śledztwa, które ma na celu udowodnienie bankowi fałszowania milionów kont klientów w celu zwiększenia sprzedaży i opłat.

Nietypowe transakcje prezesa Wells Fargo tuż przed śledztwem

W momencie, gdy regulator ogłosił, że bank ukarany zostaje grzywną 185 milionów dolarów za sfałszowanie kont ponad 2 milionów klientów, aby osiągać ambitne cele sprzedażowe, cena spółki spadła, a Stumpf został wezwany na dywanik przed Kongres. W tym samym tygodniu ostatecznie zrezygnował z pełnionej funkcji.

Były prezes zarobił na tej sprzedaży 26 milionów dolarów, co i tak stanowi małą część wynagrodzenia, które Stumpf otrzymał w trakcie pełnienia swojej kadencji jako szef banku. Sprzedaż budzi watpliwości pod względem naruszenia zasad handlu wewnętrznego, które zakazują pracownikom firmy osiągania korzyści z zakupu i sprzedaży akcji na podstawie niepublikowanych informacji korporacyjnych.

„Byłbym w szoku, gdyby Komisja Papierów Wartościowych nie przyjrzała się tej sprawie z bliska.”

„Z mojego punktu widzenia sytuacja Stumpfa i Wells Fargo jest naprawdę słaba” powiedział prawnik Andrew Stoltmann. „Byłbym w szoku, gdyby Komisja Papierów Wartościowych nie przyjrzała się tej sprawie z bliska.”

Akcjonariusze stracili miliardy, a prezes ani centaAkcjonariusze Wells Fargo tracą miliardy, a prezes ani centa, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

„Nie ma jednoznacznej definicji obejmującej spekulację pracowników banków” – powiedziała Nell Minow, wiceprezes ValueEdge Advisors. „Jednak znaczna sprzedaż akcji przez menadżerów najwyższego szczebla, jaka miała miejsce tuż przed rozpoczęciem śledztwa w sprawie masowych oszustw w wielu oddziałach banku, niemal z pewnością zakończy się dochodzeniem Komisji Papierów Wartościowych” – zauważyła. “Tego typu transakcje sprzedaży z reguły powinny być ograniczone właśnie przez zarząd spółki i jej dyrektorów”.

To nie była pierwsza znacząca sprzedaż akcji byłego prezesa w ciągu roku. Zgodnie ze sprawozdaniami banku, Stumpf sprzedał 303,012 akcji w marcu 2016 roku, inkasując 15,1 miliona dolarów, a następnie sprzedał kolejne 1,42 mln akcji w maju, zarabiając 23,9 miliona dolarów.

Łącznie w 2016 roku Stumpf sprzedał prawie 3 mln akcji Wells Fargo, czyli prawie 10 razy więcej niż w roku poprzednim. Czym była spowodowana ta nagła intensywna wyprzedaż akcji ze strony prezesa? Czy wykorzystał wiedzę korporacyjną w celu ochrony swojego majątku? Jego zysk ze sprzedaży w 2016 roku wyniósł ponad 65 milionów dolarów.

Wells Fargo broni swojego byłego prezesa

Cena za akcje Wells Fargo obniżyła się o 10% po ogłoszeniu afery dotyczącej fałszywych kont, co doprowadziło do utraty przez akcjonariuszy 25 miliardów dolarów w wartości rynkowej. Stumpf nie stracił na tym ani centa.

Bank podał w oświadczeniu, że sprzedaż akcji „została wykonana zgodnie z procesem zatwierdzania wstępnego rozliczenia spółki dla kierownictwa”.

Wells Fargo wcześniej zakomunikowało, że nie wierzy, aby urząd regulacyjny miał w ich przypadku jakikolwiek materiał uprawniający do wszczęcia dochodzenia. Firma zwolniła około 5.300 pracowników za niewłaściwe zachowanie w ciągu pięcioletniego okresu, podczas którego miało miejsce fałszowanie kont klientów.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here