Protesty przeciwko otwarciu McDonalds w Watykanie

McDonalds został otwarty w sąsiedztwie Placu Świętego Piotra w Rzymie. W sercu kościoła katolickiego. Duchowni dołączają się do protestów w obawie, że będą musieli płacić rachunek w celu dostosowania budynku do użytku przez znaną sieć fast food. 

Kardynałowie boją się dodatkowych kosztów

Przeciwnicy otwarcia pierwszej restauracji McDonald’s, która mieści się w budynku należącym do samego Watykanu, uzyskali wsparcie ze strony grupy kardynałów mieszkających tuż nad budynkiem wynajmowanym przez znaną sieć.

Wielu mieszkańców jest przerażonych widokiem charakterystycznego logo amerykańskiej sieci w sąsiedztwie Placu Świętego Piotra.

Kardynałowie z kolei skarżą się, że wynajem budynku nie był z nimi konsultowany i obawiają się, że będą musieli ponosić dodatkowe koszty restrukturyzacji obiektu.

McDonalds płaci krocie za wynajmowaną przestrzeń

Protesty przeciwko otwarciu McDonalds w Watykanie

Amerykańska firma fast food płaci podobno „kilkadziesiąt tysięcy euro miesięcznie” za najem nieruchomości, co zdecydowanie przebiło oferty innych potencjalnych najemców.

Przeciwnicy twierdzą, że najem budynku pod restaurację narusza obszar dziedzictwa i zadaje decydujący cios „już zranionemu zwierzęciu„.

McDonalds formalnie nie znajduje się w obrębie murów Watykanu. Jest to niemniej centrum życia watykańskiego. To tutaj mieszka wielu kardynałów — zamieszkiwał tu również papież Benedykt XVI, zanim został wybrany na papieża. Nawet jeżeli starsi członkowie duchowieństwa nie wybiorą się na Big Maca z frytkami, to restauracja prawdopodobnie stanie się atrakcyjnym miejscem na lunch i obiad dla młodych ludzi z gwardii szwajcarskiej, którego koszary znajdują się w pobliżu. Może to wykończyć lokalnych właścicieli knajpek i restauracji.

Florencja odmówiła sieci otwarcia restauracji w centrum

Protesty przeciwko otwarciu McDonalds w Watykanie

Watykan zaprzeczył i twierdzi, że kardynałowie nie byli i nie będą zmuszani do ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Kardynałowie zostali po prostu poinformowani, że dodatkowa winda w budynku zostanie usunięta, aby pozwolić na przeprowadzenie planowanego remontu.

Przeciwnicy otwarcia McDonalda wskazują na przykład Florencji, gdzie władze miejskie podjęły decyzję o ochronie renesansowej części miasta i odrzuciły zaproponowane otwarcie McDonalda, którego lokalizacja zaplanowana była w odległości spaceru od Porta Sant’Anna. Zdaniem przeciwników jest to jedyny sposób na ochronę dziedzictwa kulturowego i zabytkowego centrum miasta.

McDonalds nie komentuje sprawy.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here