Co przeciętny rosyjski rybak znajduje w sieciach?
Fotografia: Roman Fedortsov / Twitter

Co przeciętny rosyjski rybak znajduje w sieciach? Ten rybak z Rosji posiada imponujący zbiór zdjęć zwierząt wyglądających jak istoty z innej planety. Roman Fedortsov dokumentuje każde nietypowo wyglądające morskie stworzenie, które pechowo zaplącze się w jego sieci. Jego konto na Twitterze jest jednym z najbardziej imponujących źródeł stworzeń morskich, z jakimi mieliśmy do czynienia.

Niespotykana różnorodność gatunków na zdjęciach

Co przeciętny rosyjski rybak znajduje w sieciach?
Fotografia: Roman Fedortsov / Twitter

Tak wspaniałą różnorodność rzadko można spotkać w instytutach badawczych. Fedortsov, który mieszka w Murmańsku, w Rosji, pływa po wszystkich wodach świata. Niedawno łowił w wodach Maroka i Mauretanii. Specjalizuje się w połowach prowadzonych na dużych głębokościach. To prawdopodobnie wyjaśnia skąd w jego sieciach tak niespotykane gatunki stworzeń morskich.

Mamy bardzo małe pojęcie o tym, co żyje w głębinach

Co przeciętny rosyjski rybak znajduje w sieciach?
Fotografia: Roman Fedortsov / Twitter

W świecie nauki popularne jest powiedzenie, że lepiej znamy Marsa niż głębiny naszych oceanów i pod wieloma względami jest to prawda, o czym pisaliśmy niedawno w artykule pt. „10 tajemnic głebin oceanu”. Istoty, które możemy zobaczyć na zdjęciach, dla większości ludzi wydają się surrealistyczne, ale wiele z tych gatunków zamieszkuje naszą planetę, dłużej niż człowiek. Dzięki uprzejmości przeciętnego rosyjskiego rybaka, mamy okazję zobaczyć, co skrywają głębiny oceanów.

Czarne i czerwone

Co przeciętny rosyjski rybak znajduje w sieciach?
Fotografia: Roman Fedortsov / Twitter

Większość z tych stworzeń jest koloru ciemnobrązowego, czarnego lub ciemnoczerwonego. Dzieje się tak dlatego, że żyją one na głębokości od 200 do 1000 metrów, gdzie światło już praktycznie nie dociera. W tych warunkach, istoty drogą ewolucji przybrały ciemne barwy, aby uniknąć wykrycia przez drapieżniki. Ale czerwień może zaskakiwać. Oto jak tę sprawę wyjaśniają naukowcy:

Czarne zwierzęta pochłaniają wszystkie kolory światła. Czerwone zwierzęta na dużych głębokościach również są czarne ponieważ ich ciała pochłaniają wszystkie inne dostępne długości fal świetlnych poza czerwienią. Zatem czerwień i czerń przeważają wśród ryb, gdyż stanowią najlepsze zabezpieczenie przed drapieżnikiem.”

Oto tylko niektóre z wielkiego zbioru Rosjanina. Jego profil jest stale aktualizowany o nowe nietypowe zwierzęta znalezione w sieciach. Poniżej przedstawiamy te, które nam się najbardziej spodobały.

 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOTwitter
UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here