Klaun budzi raczej pozytywne skojarzenia. Wkrótce może się to jednak zmienić. W Niemczech odnotowano pierwsze przypadki pojawiania się osób przebranych za „przerażającego klauna”. Jest to kopia zachowań, które jako pierwsze pojawiły się w USA, a teraz rozprzestrzeniają się w całej Europie.

Dziwna moda z USA – „klaun morderca”

Raptem kilka tygodni po tym, jak zaobserwowano pierwsze incydenty w USA, pierwszy „przerażający klaun” pojawił się w zachodniej części Niemiec. Tendencja do przebierania się za klauna, rodem z horrorów, została zauważona już w kilku krajach europejskich.

Według niemieckiej policji, dwóch mężczyzn w niemieckiej miejscowości Wesel doznało podczas weekendu szoku, gdy na stacji kolejowej podszedł do nich uzbrojony mężczyzna przebrany za klauna.

Klaun, który podobno miał przy sobie nóż i pistolet, groził 17- i 22-letniemu mężczyźnie w języku niemieckim i angielskim.

Incydent miał miejsce w sobotni wieczór i uważa się, że był on inspirowany podobnymi wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych. Od jakiegoś czasu można obserwować modę wśród żartownisiów, aby przebierać się za upiornego klauna, a następnie wychodzić na ulicę, aby straszyć przechodniów. Klauni są często widywani przyczajeni w pobliżu lasu, na cmentarzach lub w ciemnych ulicach.

W ostatnich tygodniach, szał na straszenie ludzi w ten specyficzny sposób rozprzestrzenił się w kilku krajach, w tym Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie i Australii. Czasami jednak zabawa wymyka się spod kontroli. W Szwecji nastolatek został pchnięty nożem w ramię przez intruza w masce klauna. Dzień wcześniej dwie inne osoby, także przebrane za klaunów, groziły śmiercią młodej kobiecie.

Zagrożenie dla profesjonalnych klaunów

Przerażający klaun pojawił się w Europie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Od dawna ulubioną postacią na przyjęciach urodzinowych dla dzieci, jest profesjonalny klaun, który zabawi maluchów sztuczkami i gagami. Teraz osoby wykonujące ten zawód obawiają się, że obecne szaleństwo może być szkodliwe dla ich biznesu.

Wiceprezes Stowarzyszenia Klaunów w Kanadzie i członek Światowego Stowarzyszenia Klaunów, Miles Leahy, wyraził obawę i nadzieję, że obserwowana nietypowa moda, nie wpłynie na to jak publicznie postrzegany jest klaun.

„Jest to niepokojące i rozczarowujące. Jestem po prostu bardzo tym zasmucony.” – powiedział.

W Stanach Zjednoczonych, kontrowersje związane z zaobserwowanymi klaunami wywarły już wpływ na maskotkę McDonalda – Ronalda McDonalda, który ogłosił w zeszłym tygodniu, że zawiesza swoją obecność w restauracjach do czasu, aż histeria i emocje opadną.

Koulrofobia, czyli strach przed klaunami

Przerażający klaun pojawił się w Europie, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Klaun, chociaż tradycyjnie znany jako bohater filmów komediowych, uzyskał w ostatnich dziesięcioleciach nieco złowrogi wizerunek. Głównie za sprawą thrillera Stephena Kinga „To”, który cztery lata po publikacji został przekształcony w miniserial.

Koulrofobia, lub strach przed klaunami, jest stosunkowo nowym terminem używanym do opisu fobii, która nie jest oficjalnie sklasyfikowana jako zaburzenie.

„Klauni mogą być postrzegani jako przerażający, ponieważ nie można odczytać z ich twarzy realnych emocji, a 80 procent naszej komunikacji, to komunikacja niewerbalna.” – mówi socjolog, Robert Bartholomew.

„Jeżeli dana osoba ma na sobie makijaż lub maskę, trudno jest określić czy jest to nasz przyjaciel, czy wróg”, dodał.

Podobny szał miał miejsce we Francji w 2014 roku i doprowadził do aresztowania kilkunastu nastoletnich klaunów, których zabawa polegała na straszeniu ludzi.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here