Czy psy tropiące są skuteczne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Czy psy tropiące są tak skuteczne, jak się powszechnie uważa? Czy możemy całkowicie polegać na ich węchu? Jaka jest skuteczność wykrywania przez nie narkotyków? Na pewno nie raz, gdy mijał was pies policyjny, zastanawialiście się, co by było, gdyby jakimś cudem wskazał właśnie na mnie?

Badania nad skutecznością wykrywania narkotyków

Przełomowe badania nad zachowaniem psów tropiących oraz nad zachowaniem ich opiekunów, opublikowane zostały przez Lise Lit w czasopiśmie Animal Cognition. Naukowcy testowali psy tropiące na podstawie pewnego oszustwa. Po pierwsze, nigdzie nie było żadnych narkotyków. Po drugie, opiekunom powiedziano, że narkotyki zostały ukryte w różnych miejscach wewnątrz i wokół kościoła, a lokalizacje oznaczone zostały przez czerwone kartki papieru.

Aby oszukać opiekunów i odsunąć wszelkie podejrzenia o szykowanej pułapce, naukowcy przynieśli pudełko z 12 autentycznymi opakowaniami pełnymi marihuany i pokazali je opiekunom psów, aby zdobyć wiarygodność i umocnić eksperyment. W rzeczywistości pudełko z marihuaną nigdy nawet nie znalazło się wewnątrz kościoła. Zamiast narkotyku, w kilku różnych ukrytych miejscach wokół kościoła umieszczone zostały kiełbaski. Niektóre z tych pozycji zostały opisane jako zawierające marihuanę poprzez umieszczenie czerwonej kartki papieru. Inne oznaczone miejsca, nie zawierały ani „trawki”, ani kiełbasy. Co więcej, sami eksperymentatorzy nie byli świadomi tego, czy w danym miejscu jest kiełbasa czy może pojemnik zawierający marihuanę.

Sugestywni opiekunowie

Czy psy tropiące są skuteczne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Pomimo, że nigdy w żadnym z tych miejsc nie znajdowała się marihuana, 18 psów wraz z opiekunami 225 razy podnieśli alarm i oczywiście każdy był fałszywy. Psom należy oddać, że nie zostały zmylone przez kiełbasę, ale opiekunowie zostali zdyskredytowani faktem, że znaczna większość fałszywych alarmów miała miejsce przy czerwonych znacznikach, gdzie jak sądzili, miały znajdować się narkotyki.

O co tutaj chodzi? Co właściwie się wydarzyło? Czy właściciele po prostu oszukiwali i udawali, że widzą jak ich psy wskazują na miejsca, gdzie znajduje się marihuana, czy też w jakiś sposób doprowadzali psy, aby zapewnić pozytywną reakcję nieświadomie sugerując im miejsce? To trudne pytanie, na które uzyskanie rzetelnej odpowiedzi wymaga przeprowadzenia dalszych badań, ale kluczem do niej może być historia konia zwanego Mądry Hans żyjącego sto lat temu.

Mądry Hans – koń, który potrafił liczyć

Mądry Hans, koń potrafiący liczyć, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Mądry Hans był koniem, który zachwycał tłumy poprzez fakt, że potrafił liczyć, a także dokonywać obliczeń w pamięci. Dopiero dochodzenie przeprowadzone przez psychologa Oskara Pfungsta dowiodło, że koń w rzeczywistości był świetnym obserwatorem. Przyglądał się i interpretował reakcje ludzi, którzy przyszli go podziwiać. Efekt, który miał miejsce w przypadku konia, może być szczególnie ważny kwestii rozwiązania zagadki psów, które ze swej natury są niezwykle biegłe w interpretacji ludzkich wskazówek, z czego każdy właściciel psa świetnie zdaje sonie sprawę.

Naukowcy odkryli, że niektóre psy podczas poszukiwania pożywienia bazują w większym stopniu na ludzkich sygnałach, niż na własnych zmysłach wzroku i węchu. Psy będą szukać jedzenia w pustej misce, ponieważ tam wskazuje człowiek. Zignorują zaś miskę pełną jedzenia, która stoi nieopodal, choć mogą ją widzieć i czuć. Wykazano również, że psy doskonale interpretują ludzki kontakt wzrokowy, orientację głowy i ciała oraz kierunek spojrzenia.

Czy psy tropiące są warte utrzymywania w służbach?

Czy psy tropiące są skuteczne? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Wygląda na to, że choć psy tropiące z pewnością są w stanie wykrywać zapachy narkotyków, to jeżeli jesteś niewinnym turystą i nie chcesz mieć na głowie policjanta przeczesującego zawartość twojej walizki, to równie ważne jest to jak postrzega cię sam policjant. Warto zauważyć, że od czasu przełomowego odkrycia z 2011 roku, nie widzieliśmy dalszych badań dotyczących odpowiedzi na pytania, które nasunęły się po publikacji. Według artykułu opublikowanego w Psychological Science, osoby zainteresowane szkoleniem psów próbowały zdezawuować i  zamknąć drogę do dalszych badań.

Niezależnie od rzeczywistej skuteczności psów tropiących, potwierdzone jest, że psy tropiące mogą nadal stanowić świetny środek odstraszający, nawet jeśli w rzeczywistości to człowiek, poprzez swą sugestię świadomą lub nie, decyduje kto zostanie przeszukany.

Argument ten jednak staje się wątpliwy w świetle ostatnich badań przeprowadzonych wśród użytkowników ecstasy. Wykazały one, że większość respondentów posiadała narkotyki podczas spotkania z psem wyszkolonym do ich poszukiwania i mniej niż 7 procent z nich zostało zatrzymanych. Niepokojące jest jednak to, że niewielka część z nich zareagowała natychmiastowym połknięciem wszystkich tabletek narkotyku jakie posiadali, narażając się na ryzyko przedawkowania. To kolejny przykład na to, jak źle przemyślana polityka może spowodować więcej szkody niż pożytku.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here