Publikowanie selfie - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Selfie, czyli autoportret wykonany telefonem komórkowym, robi furorę na portalach społecznościowych. Smartfonem lub aparatem cyfrowym można zrobić sobie samemu zdjęcie (czasem nawet używając do tego specjalnego wysięgnika „made in China„)  i w jednej chwili przesłać je na portal społecznościowy taki jak Facebook czy Instagram.

Selfie a narcyzm

Chociaż zdjęcia tego typu są dość popularne, badania wskazują na z ich związek z negatywnymi cechami osobowości. Na przykład publikowanie selfie jest silnie związane z narcyzmem, za którym stoi chęć dominacji i poczucie wyższości.

Selfie wiąże się również z poszukiwaniem wrażeń, słabą samokontrolą oraz impulsywnością. Badania sugerują, że ludzie, którzy dzielą się swoimi autoportretami w social mediach od razu po ich zrobieniu, bez edycji, mogą być egocentrykami posiadającymi mało empatii.

Fałszywy wizerunek własnego ciała

Inne dane zgromadzone przez Petya Eckler z University of Strathclyde, wskazują, że nie tylko robienie, ale i przeglądanie zdjęć tego typu ma negatywny wpływ na człowieka. Po rozmowie z kilkuset studentkami, jej zespół odkrył, że spędzanie czasu na Facebooku patrząc na autoportrety wywołuje negatywne uczucia i tworzy odrealnione wyobrażenia o ciele. Stałe wpatrywanie się w zdjęcia poddane edycji i retuszowi musi mieć wpływ na tego, kto je przegląda. Nie zaskakuje zatem fakt, że po takich sesjach, kobiety zaczynają dużo bardziej martwić się o swoje własne ciało.

Selfie z zazdrości

W ostatnich badaniach, naukowcy zauważyli także, że selfie wiąże się z niską jakością relacji w związku. Wyniki badań opublikowano w Telematics and Informatics.

Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące jakości relacji w związku, w kontekście autoportretów, przykładowo:

  • jak często kłócili się z partnerami o zdjęcia (w tym selfie) na portalach społecznościowych,
  • jak często czuli zazdrość, której źródłem były autoportrety zamieszczenie na portalach społecznościowych,
  • dlaczego robili selfie,
  • jak często zdjęcia tego typu robił ich partner/partnerka.

Wyniki pokazały, że wiele osób robiło selfie ponieważ pomagały im one poczuć się bardziej atrakcyjnymi/ pięknymi niż to jest w prawdziwym, realnym życiu. Uważali także, że poprzez selfie, byli w stanie pokazać swoje najlepsze oblicze. Z drugiej strony, czuli się źle, kiedy nikt nie skomentował lub nie „polubił” ich zdjęcia.

Naukowcy odkryli, że częstotliwość publikowania selfie była związana z zazdrością o swych partnerów, którą odczuwali w przestrzeni wirtualnej, a konkretnie na portalach społecznościowych. Wysyłanie autoportretów było również związane z konfliktami w związkach.

Dlaczego zatem większa ilość publikowanych zdjęć jest związana z gorszą jakością związków? Naukowcy wyodrębnili dwa powody. Po pierwsze, kiedy ludzie dzielą się zbyt dużą ilością zdjęć, ich partner będzie z dużym prawdopodobieństwem czuł się zazdrosny.

Po drugie, kiedy ludzie dzielą się na portalach społecznościowych swoim „lepszym” wizerunkiem siebie, tworzą w swym wyobrażeniu o sobie postać nierzeczywistą, która różni się od prawdziwego życia. Ten konflikt wewnętrzny obniża jakość relacji.
Naukowcy sugerują, że chociaż komunikacja jest bardzo ważna w związku, to częste publikowanie selfie nie jest jej elementem i może sugerować pogarszającą się relację między partnerami.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here