Selfie, czyli autoportret wykonany telefonem komórkowym, robi furorę na portalach społecznościowych. Smartfonem lub aparatem cyfrowym można zrobić sobie samemu zdjęcie (czasem nawet używając do tego specjalnego wysięgnika „made in China„) i w jednej chwili przesłać je na portal społecznościowy taki jak Facebook czy Instagram.
Selfie a narcyzm
Chociaż zdjęcia tego typu są dość popularne, badania wskazują na z ich związek z negatywnymi cechami osobowości. Na przykład publikowanie selfie jest silnie związane z narcyzmem, za którym stoi chęć dominacji i poczucie wyższości.
Selfie wiąże się również z poszukiwaniem wrażeń, słabą samokontrolą oraz impulsywnością. Badania sugerują, że ludzie, którzy dzielą się swoimi autoportretami w social mediach od razu po ich zrobieniu, bez edycji, mogą być egocentrykami posiadającymi mało empatii.
Fałszywy wizerunek własnego ciała
Inne dane zgromadzone przez Petya Eckler z University of Strathclyde, wskazują, że nie tylko robienie, ale i przeglądanie zdjęć tego typu ma negatywny wpływ na człowieka. Po rozmowie z kilkuset studentkami, jej zespół odkrył, że spędzanie czasu na Facebooku patrząc na autoportrety wywołuje negatywne uczucia i tworzy odrealnione wyobrażenia o ciele. Stałe wpatrywanie się w zdjęcia poddane edycji i retuszowi musi mieć wpływ na tego, kto je przegląda. Nie zaskakuje zatem fakt, że po takich sesjach, kobiety zaczynają dużo bardziej martwić się o swoje własne ciało.
Selfie z zazdrości
W ostatnich badaniach, naukowcy zauważyli także, że selfie wiąże się z niską jakością relacji w związku. Wyniki badań opublikowano w Telematics and Informatics.
Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące jakości relacji w związku, w kontekście autoportretów, przykładowo:
- jak często kłócili się z partnerami o zdjęcia (w tym selfie) na portalach społecznościowych,
- jak często czuli zazdrość, której źródłem były autoportrety zamieszczenie na portalach społecznościowych,
- dlaczego robili selfie,
- jak często zdjęcia tego typu robił ich partner/partnerka.
Wyniki pokazały, że wiele osób robiło selfie ponieważ pomagały im one poczuć się bardziej atrakcyjnymi/ pięknymi niż to jest w prawdziwym, realnym życiu. Uważali także, że poprzez selfie, byli w stanie pokazać swoje najlepsze oblicze. Z drugiej strony, czuli się źle, kiedy nikt nie skomentował lub nie „polubił” ich zdjęcia.
Naukowcy odkryli, że częstotliwość publikowania selfie była związana z zazdrością o swych partnerów, którą odczuwali w przestrzeni wirtualnej, a konkretnie na portalach społecznościowych. Wysyłanie autoportretów było również związane z konfliktami w związkach.
Dlaczego zatem większa ilość publikowanych zdjęć jest związana z gorszą jakością związków? Naukowcy wyodrębnili dwa powody. Po pierwsze, kiedy ludzie dzielą się zbyt dużą ilością zdjęć, ich partner będzie z dużym prawdopodobieństwem czuł się zazdrosny.
Po drugie, kiedy ludzie dzielą się na portalach społecznościowych swoim „lepszym” wizerunkiem siebie, tworzą w swym wyobrażeniu o sobie postać nierzeczywistą, która różni się od prawdziwego życia. Ten konflikt wewnętrzny obniża jakość relacji.
Naukowcy sugerują, że chociaż komunikacja jest bardzo ważna w związku, to częste publikowanie selfie nie jest jej elementem i może sugerować pogarszającą się relację między partnerami.
Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.