Rekiny vs ludzie. Kto tu kogo zabija?

Ile osób rocznie ginie zabitych przez rekiny? 100 tysięcy, 10 tysięcy, tysiąc? Jak się okazuje, ta liczba jest znacznie niższa. W 2014 roku na całym świecie tylko siedem osób straciło życie w wyniku ataku rekina.

Ile rekinów zostało zabitych przez ludzi?

A ile rekinów ginie z rąk człowieka? Uwaga, bo ta liczba może zaskoczyć. Ludzie eliminują zadziwiająco dużą liczbę rekinów — co najmniej 63 miliony rocznie! To niemal dwukrotnie tyle, co populacja całej Polski.

Można to też ująć inaczej. Wszystkie rekiny świata potrzebowałyby aż 9 milionów lat, aby wyrównać roczne porachunki z ludźmi. Czyli zabicie 63 milionów ludzi zajęłoby rekinom 9 milionów lat. Dla perspektywy dodamy, że współcześni ludzie żyją na ziemi od około dwóch milionów lat.

Rekiny vs ludzie

Oto 5 gatunków zwierząt, które z większym prawdopodobieństwem przyczynią się do Twojej śmierci:

  • Krowy zabijają 20 osób rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.
  • Psy zabijają rocznie w USA około 30 osób
  • Mrówki zabijają w Afryce 50 osób rocznie
  • Hipopotamy zabijają w Afryce około 2900 osób
  • Komary zabijają do 820.000 osób rocznie (800.000 zarażonych malarią i kolejne 20.000 zarażonych dengą) na całym świecie. Komary są 117 tysięcy razy groźniejsze od rekinów.

Dlaczego tak wiele rekinów ginie z rąk ludzi?

Płetwa rekina jest kosztownym składnikiem bardzo popularnej zupy w Chinach
Obecnie aż 91% obywateli Chin sprzyja wprowadzeniu zakazu na handel płetwą rekina.

Większość rekinów jest zabijanych ze względu na płetwę, z której przyrządza się słynną, uchodzącą w Chinach za rarytas, zupę. Ze względu na wysoką cenę, serwowana jest ona zazwyczaj podczas wystawnych bankietów i przyjęć weselnych. Pozostałe rekiny giną najczęściej przypadkowo, podczas komercyjnej działalności połowowej lub turystycznej (z zębów rekina wyrabia się biżuterię i pamiątki).

Była gwiazda NBA, Yao Ming, prowadzi w Chinach kampanię zniechęcającą do spożywania słynnej zupy. Jak dotąd wydaje się, że jego wysiłki nie idą na marne. Obecnie aż 91% obywateli Chin sprzyja wprowadzeniu zakazu handlu płetwą rekina. 

Chcecie pomóc chronić rekiny? Oto kampanie, które mogą was zainteresować:

 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here