zmiana imienia dziecka - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Francuski sąd nie pozwolił rodzicom na nadanie swojej córce imienia Nutella, uznając, że byłoby to źródłem drwin z dziecka. Sędzia zarządził, że dziecko zamiast Nutella będzie nazywać się Ella.

W swoim orzeczeniu wskazał, że nazwa Nutella jest nazwą handlową produktu, który jest powszechny w domach galijskich i na całym świecie.

Jest to sprzeczne z interesem dziecka nadawać mu imię, które może prowadzić tylko do drwin lub pogardliwych myśli.” – oznajmił.

Francuscy rodzice posiadają dużą swobodę przy wybieraniu imion swoich dzieci, ale lokalni prokuratorzy są uprawnieni do zgłaszania przypadków szczególnych do sądu rodzinnego, który w postępowaniu rozpatruje, czy owe imię nie wyrządzi dziecku krzywdy. Wielu z rodziców chyba jednak nie zdaje sobie sprawy jak doniosłe znaczenie może mieć niestosowny wybór imienia dla pociechy. W tym wypadku rodzice nie stawili się na rozprawie sądowej, więc sędzia zdecydował, że Ella, to zdecydowanie bardziej odpowiednie imię dla dziecka i tak zostało wpisane w dokumentach.

Jest to sprzeczne z interesem dziecka nadawać mu imię, które może prowadzić tylko DO drwin lub pogardliwych myśli.

Od 1993 roku, od kiedy rodzice posiadają swobodę, aby nazywać swoje dzieci tak, jak im się podoba, odnotowano już kilka podobnych, kontrowersyjnych przypadków. Między innymi:

  • Kilka przypadków gdy chciano nazwać córkę Fraise (truskawka). Sędzia podobnie jak w przytoczonej powyżej sytuacji orzekł, że może to spowodować, iż dziecko będzie wyśmiewane. Imię zmieniono na Fraisine, popularne w XIX wieku we Francji.
  • Był też przypadek ojca, który podjął działania prawne, aby zatrzymać francuskiego producenta samochodów Renault przed korzystaniem z takiej samej nazwy, jaką nadał swojej córce Zoe Renault.
  • W innym przypadku rodzice oddalili zarzuty i nadali córce imię Megane, pomimo, że jest to imię zbieżne z nazwą popularnego modelu samochodu

Warto dodać, ze w Polsce Urzędnik Stanu Cywilnego ma podobne uprawnienia, co sąd francuski. Urzędnik ma prawo odmówić zarejestrowania dziecka pod wybranym imieniem w kilku wypadkach: kiedy imię jest ośmieszające lub nieprzyzwoite, jeśli jest to forma zdrobniała lub kiedy imię nie pozwala na identyfikację płci. Od decyzji urzędnika Stanu Cywilnego można się odwołać u wojewody. Jeśli i on będzie przeciwny, należy zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a dalej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, to nie zapomnij polubić nasz fanpage na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here