Sukces w Salwadorze, przez 24 h nie odnotowano morderstwa

W Salwadorze przez 24 h nie odnotowano morderstwa, co jest wyjątkową i rzadką sytuacją w kraju nękanym przez wojny gangów. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych Salwador ma jeden z najwyższych wskaźników morderstw na świecie. O tej porze roku średnio dziesięć osób dziennie traci życie w wyniku morderstwa. Ale środa, 11 stycznia 2017 roku była w Salwadorze niespodziewanie spokojna.

Większość przemocy wynika z działalności zorganizowanych grup przestępczych, znanych lokalnie jako MarasPolicja nie posiada żadnego racjonalnego wytłumaczenia braku przemocy. Władze szybko jednak zaprzeczyły, aby miały przywrócić kontrowersyjny rozejm z gangami. Grupy przestępcze powstawały początkowo w latach osiemdziesiątych na ulicach Los Angeles. Tworzyły je dzieci imigrantów z Salwadoru. Przez pewien okres można było obserwować szeroki strumień migracji będący wynikiem brutalnej wojny domowej w tym kraju.

Po zakończeniu wojny w 1992 roku, wielu z nich wróciło do Salwadoru, zabierając ze sobą powstałą w Los Angeles kulturę gangów. Maras lub pandillas trudnią się handlem narkotykami, rozbojami i wymuszeniami. Dwa główne uliczne gangi działające w regionie to Mara Salvatrucha lub MS-13 oraz Mara-18 lub 18th Street Gang.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

ŹRÓDŁOBBC
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here