Samobójstwa w Japonii to problem znany od dawna. W ostatnim roku ponad 25 000 Japończyków popełniło samobójstwo. To ponad 70 osób dziennie. Są jednak ludzie, którzy poświęcają swoje życie, aby odwieść innych od podjęcia tej tragicznej decyzji.

Historia emeryta Yukio Shige

Yukio Shige jest emerytowanym japońskim policyjnym detektywem. Podjął się niezwykle ciężkiego i odpowiedzialnego zadania: patroluje klify Tojinbo, aby powstrzymywać niedoszłych samobójców, przed ostatnim skokiem w ich życiu. Rozmawia z desperatami, zabiera ich do kawiarni i nakłania do pracy z wolontariuszami, którzy pomagają im szukać pomocy u psychologów. „Gatekeeper” to niezwykły 39 minutowy film dokumentalny, ukazujący Yukio Shige jako anioła stróża monitorującego strome zbocza, które stały się bardzo popularnym miejscem wśród japońskich samobójców. Do tej pory starszy pan uratował ponad 500 osób. Mimo to, kolejnych desperatów nie brakuje i wygląda na to, że pracy starczy mu na wiele lat.

Samobójstwa w Japonii

Japonia od dawna ma jeden z najwyższych wskaźników samobójstw wśród krajów rozwiniętych. Średnio w Japonii dziennie odbiera sobie życie 70 osób. Wątpliwy tytuł zwycięzcy w tym rankingu należy do Korei Południowej.

Największą grupą demograficzną wśród samobójców w Japonii są młodzi mężczyźni. Obecnie to właśnie samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci mężczyzn w wieku 20-44 lat. Wyniki badań dowodzą, że młodzi ludzie zabijają się, bo stracili nadzieję,a jednocześnie nie są zdolni do szukania pomocy.

Przygnębiające statystyki zaczęły szybko rosnąć po azjatyckim kryzysie finansowym w 1998 roku, by ponownie skoczyć po kryzysie finansowym 2008 roku, który dotknął cały świat.

Eksperci mówią, że jest to bezpośrednio związane ze wzrostem „niepewnego zatrudnienia”, czyli praktyk zatrudniania młodych ludzi na umowy krótkoterminowe.

Japonia była kiedyś znana jako kraj zatrudnienia na całe życie. Ale podczas gdy wiele osób starszych nadal cieszy się bezpieczeństwem pracy i czerpie z tego obfite korzyści, prawie 40% młodych ludzi w Japonii nie jest w stanie znaleźć stabilnego zatrudnienia.

Samobójstwa w Japonii, klify Tojinbo, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl
Klify Tojinbo w Japonii. Miejsce, które szczególnie przypadło do gustu samobójcom.

Film Gatekeeper został wyprodukowany przez Field of Vision, a wyreżyserowany przez Yung Chang. To najlepszy film krótkometrażowy na festiwalu filmowym w Los Angeles w 2016 roku. Produkcja jest nominowana w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Dokument w Cinema Eye Honors 2016. Aby uzyskać więcej informacji na temat filmu, zajrzyjcie na jego stronę na Facebooku.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.


UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here