San Francisco na zdjęciach, kiedyś i dzisiaj

San Francisco to niezaprzeczalnie jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Bajecznie położone w Północnej Kalifornii w mglistej zatoce, posiada magię, która dalece wykracza poza nocne kluby i wspaniałą kuchnię. To centrum kulturowe i technologiczne zachodniej części USA. Gorączka złota, wielkie trzęsienia ziemi, ruch hipisowski i praw obywatelskich oraz powstanie Doliny Krzemowej. Zapraszamy w podróż po historii San Francisco.

Gorączka złota i porzucone statki

Rok 1849. Porzucone statki stoją zacumowane w zatoce San Francisco. Całe załogi porzucały swoje statki stawiając wszystko na jednej karcie. Większość z nich została ostatecznie rozebrana w celu pozyskania drewna.

To jedna z najstarszych znanych fotografii San Francisco. Port został z czasem zasypany i w jego miejscu powstało centrum San Francisco. W ziemi do dzisiaj leżą resztki zatopionych wówczas statków.

Pierwszy system kolejki linowej w San Francisco

Cupertino — kiedyś ranczo, dzisiaj siedziba Apple

Maj 1889 roku, widok na wzgórza i ranczo z dachu ganku kapitana Josepha C. Merithewa. W 1976 roku firma Apple otworzyła swoje pierwsze biuro właśnie w Cupertino. W 2017 roku powstanie tu nowy kompleks zaprojektowany przez Sir Normana Fostera, który skonsoliduje siedziby firmy Apple w jeden gigantyczny pierścień zrobiony ze szkła, stali i betonu.

Trzęsienie ziemi z 1906 roku

Kwiecień 1906 roku. Sprzęt fotograficzny Arnolda Genthe został zniszczony podczas trzęsienia ziemi w San Francisco w 1906 roku. Niezrażony, udał się biegiem do swojego sprzedawcy, pożyczył aparat marki Kodak i udokumentował tragiczne wydarzenia. Powyższe zostało zrobione na Sacramento Street, na Milesa Place (obecnie Miller Place) w pobliżu Powell Street.

Port Ferry Building

Rok 1906. W przeciwieństwie do wielu innych zabytkowych budynków w mieście, Ferry Building przetrwał trzęsienie ziemi oraz pożar z 1906 roku.

Lombard Street San Francisco

Rok 1922, Lombard Street podczas budowy słynnego odcinka drogi, który jest nazywany „najbardziej zawiłą ulicą na świecie„.

Most Golden Gate

Rok 1937, wędkarze na Baker Beach podziwiają widok mostu Golden Gate w budowie.

II Wojna Światowa w San Francisco

Grudzień 1941 roku. Jako ochronę przed ewentualnymi japońskimi nalotami, mieszkańcy miasta ułożyli worki z piaskiem wzdłuż budynku Home Telephone Company.

Haight-Ashbury

Rok 1967. Młoda para stoi na chodniku przy skrzyżowaniu ulic Haight i Ashbury podczas „Rewolucji Dzieci Kwiatów”.

Zajęcie Alcatraz przez Indian

Listopad 1969 roku. Indianie grają w koszykówkę poza murami więzienia podczas okupacji Alcatraz. Alcatraz zostało zamknięte w marcu 1963 roku. Kilku działaczy ruchu rdzennych Amerykanów twierdziło, że wyspa kwalifikuje się do programu rekultywacji rdzennych Amerykanów na mocy traktatu z Fort Laramie.

Castro Street w San Francisco

Sierpień 1980 rok. Dwaj mężczyźni całują się na Castro Street. Obszar ten był jednym z pierwszych otwarcie homoseksualnych w USA i pozostaje istotnym punktem na mapie świata dla społeczności LGBT.

Googleplex, Mountain View

Marzec 1983 roku. Widok na północ z Charleston Road. Początkowo była tu siedziba firmy Silicon Graphics. Od 2003 roku kompleks został wynajęty przez Google, w którym do dzisiaj mieszczą się jego biura.

 

Zdjęcia: CSU Archives/Everett Collection/Alamy, Corbis; California History Center/De Anza College; Arnold Genthe/Universal History Archive/UIG/Getty Images; Biblioteka Kongresu; San Francisco History Center/San Francisco Public Library; Underwood Archives/Getty Images; Jack Rice/AP; Dorothea Lange/Library of Congress; 10. Moulin Studios/San Francisco Public Library; Stanford Historical Photograph Collection/Stanford University Library


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here