Dlaczego siedzenia i kurtyna w teatrze są czerwone?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego fotele teatralne oraz kurtyna niemal zawsze są czerwone? Odpowiedź jest dość prosta, choć zaskakująca.

Praktyczna czerwień

Odpowiedź jest względnie prosta. Jest tak ze względów historycznych i praktycznych. Zacznijmy od względów praktycznych. Czerwień jest pierwszym kolorem, który tracimy z naszego pola widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Wszystko, co czerwone praktycznie znika, gdy światła przygasają. Stąd wybór koloru bordo lub czerwieni na różne elementy wyposażenia w teatrze wydaje się strzałem w dziesiątkę.

Powód historyczny czerwieni w teatrze

Dlaczego siedzenia i kurtyna w teatrze są czerwone?

Jest też inny powód – historyczny. W dawnych czasach teatry były przeznaczone dla elity, dworu i dla rodziny królewskiej, zatem naturalnym wyborem koloru dominującego w teatrze była czerwień reprezentująca bogactwo. Z czasem teatry stały się powszechne i można by wprowadzić inną kolorystykę. Dzisiaj odwiedzane są przez klasę średnią, a nie rodziny królewskie, ale wnętrza nadal mają odzwierciedlać bogactwo i wabić poszukującą nobilitacji klasę na dorobku. Czerwień to także symboliczne wyrażenie wyjątkowości miejsca, chodzenie do teatru ma być traktowane jako coś wyjątkowego. Ta tradycja kontynuowana w wodewilu i wysokiej klasy burlesce, została ostatecznie przeniesiona do pałaców filmowych z lat 1920 – 1930.

W dzisiejszych czasach, gdy budowane są nowe teatry, to walory praktyczne czerwieni sprawiają, że ciężko od niej odejść.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here