Siwienie, czy można osiwieć ze stresu? - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Siwienie od dawna było wiązane ze zbyt dużą ilością stresu oraz ze starzeniem się. Czy jednak prawdą jest, że duża ilość zmartwień i obowiązków może zmieniać kolor naszych włosów?

Krótka odpowiedź brzmi… prawdopodobnie tak, ale to dużo bardziej złożony temat. Chociaż stres może oczywiście odcisnąć swoje piętno na naszym ciele, to jeśli chodzi o siwienie, naukowcy wciąż zastanawiają się, co je wywołuje. Badania sugerują, że jest kilka czynników, które wpływają na ilość siwizny na głowie.

Skąd bierze się barwa we włosach

Nasze włosy posiadają swoją barwę dzięki komórkom zwanym melanocyty. Do włosów wypychanych przez skórę na głowie poprzez maleńkie narządy zwane mieszkami włosowymi, dodają one pigmentu, czyli zabarwiają je. Gdy starzejemy się, nasze melanocyty słabną i obumierają. Oznacza to, że nasze włosy nie są już w takim samym stopniu barwione.

Uszkodzenie to jest określane jako stres oksydacyjny i występuje we wszystkich komórkach naszego ciała jako naturalna część procesu starzenia się. Nie dzieje się to z powodu stresu lub zbliżającego się terminu egzaminu, ale z powodu wieku.

Kiedy nasze ciała starzeją się i nie mogą już walczyć z poszczególnymi rodzajami szkodliwych cząsteczek tak skutecznie, jak to było gdy mieliśmy 20 czy 30 lat, stres oksydacyjny zaczyna dawać o sobie znać. Zaobserwować to możemy, między innymi poprzez siwiejące włosy.

Siwienie w tym sensie jest całkowicie naturalnym procesem, ale czy stres odgrywa rolę w powstawaniu stresu oksydacyjnego, a tym samym pośrednio wywołując siwiznę?

Badania nad siwieniem ze stresu mogą być wątpliwe etycznie

Siwienie, czy można osiwieć ze stresu? - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Bez szeroko zakrojonych badań, gdzie podda się dużą grupę ludzi przez dłuższy okres wpływom bardzo silnego czynnika stresującego, ciężko nam będzie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zaznaczmy, że nie jest to rodzaj badań, który znajdzie wielu zwolenników wśród naukowców posiadających jakiekolwiek zasady etyczne.

Choć ciężkie napady stresu zostały połączone ze stresem oksydacyjnym w przeszłości, to dowody jego powiązania nie są szczególnie silne. Na pewno nie na tyle silne, by wyeliminować wszelkie wątpliwości wśród naukowców.

„Stres z dużym prawdopodobieństwem będzie powodował wypadanie włosów, ale niekoniecznie spowoduje siwienie” – mówiła konsultant dermatologii Miri Seiberg z Globalnego Instytutu Dermatologii na Florydzie.

Zatem w sytuacji silnego stresu nie martwmy się tak bardzo siwizną, a zwróćmy raczej uwagę na to, że niebawem nasz grzebień może stać się bezużyteczny. Badania dowodzą, że długookresowy stres może wpływać na procesy biologiczne, które regulują wzrost włosów i spowodować, że dużo łatwiej będą wypadały.

Siwienie – wskazówki ze świata nauki

Siwienie, czy można osiwieć ze stresu? - Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

W 2007 roku naukowcy z Uniwersytetu Harvarda ogłosili, że stały długoterminowy stres może przyspieszyć proces siwienia, ponieważ nasze ciało w tym okresie będzie wytwarzać reaktywne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami, a te wprowadzą totalny chaos w produkcji melaniny.

„Wiemy, że ludzie, którzy są zestresowani przez okres od dwóch do trzech lat siwieją wcześniej” – powiedział lekarz Tyler Cymet Coco Ballantyne w Scientific American. „Być może nie do końca jesteśmy w stanie wyjaśnić ten fenomen, ale jesteśmy niemal pewni, że istnieje związek między stresem, ale wczesnym siwieniem”.

Było to jednak bardzo małe badanie, a my wciąż czekamy na ostateczny dowód na potwierdzenie ich hipotezy.

Na początku roku 2016, naukowcy z Wielkiej Brytanii zidentyfikowali gen o nazwie IRF4, który został połączony z siwymi włosami, co sugeruje, że niektórzy z nas są bardziej predysponowani do siwienia niż inni. Ale zespół podkreśla, że istnieje wiele innych czynników środowiskowych powiązanych z powstawaniem siwizny.

Czynniki te obejmują palenie papierosów, narażenie na zanieczyszczenia powietrza, a także stosowanie złej diety. Aby zmaksymalizować swoje szanse na utrzymanie koloru włosów tak długo, jak to możliwe, powinieneś jak najszybciej rzucić palenie, zacząć się zdrowo odżywiać i wyprowadzić na wieś, aby oddychać czystym powietrzem.

Niezależnie od wątpliwości związanych z wpływem stresu na siwienie, zawsze warto zrelaksować się i odpocząć.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.


 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here