Skąd się wzięła nazwa hiszpańska grypa? Pomijane Wiadomości

Czym była hiszpańska grypa i skąd wzięła swoją nazwę? Na wiosnę 1918 roku, w okresie, gdy powoli koszmary I Wojny Światowej mijały, a ludność Europy uwalniała się od cierpienia, Matka Natura uwolniła najgroźniejszy szczep grypy we współczesnej historii. W ciągu 18 miesięcy wirusem zakażonych zostało aż 40 procent światowej populacji. Spośród nich, szacunkowo od 20 do 50 milionów zmarło. To więcej niż około 17 milionów ludzi zabitych w czasie całej I Wojny Światowej.

Hiszpańska grypa rozprzestrzeniła się ze Stanów Zjednoczonych i Europy do odległych krańców Grenlandii i Wysp Pacyfiku. Jej ofiarami byli ludzie pokroju prezydenta Woodrowa Wilsona, który zaraził się podczas negocjacji Traktatu Wersalskiego na początku 1919 roku. Nietypową cechą tej pandemii był odwrócony profil wiekowy ofiar. Umierali ludzie młodzi i w średnim wieku. Zwykle na grypę umierają dzieci, osoby starsze i te z osłabioną odpornością.

Cenzura wojenna a hiszpańska grypa

Skąd się wzięła nazwa hiszpańska grypa? Pomijane Wiadomości

W okresie szczytu zachorowań jesienią 1918 roku, choroba stała się powszechnie znana jako „hiszpańska grypa„, „grypa hiszpanka” lub „hiszpańska dama„. Wielu uważało, że to dlatego, że choroba pochodzi z Półwyspu Iberyjskiego, ale nazwa była w istocie wynikiem powszechnego nieporozumienia. Hiszpania była jednym z niewielu dużych krajów europejskich, które zachowały neutralność podczas I Wojny Światowej.

W przeciwieństwie do Ententy i Krajów Centralnych, gdzie cenzura wojenna stłumiła wiadomości o grypie, aby uniknąć negatywnego wpływu na morale, hiszpańskie media miały wolność informowania w szczegółach o narastającej epidemii. Wiadomości o chorobie po raz pierwszy pojawiły się na stronach gazet w Madrycie pod koniec maja 1918 roku, a zasięg informacji tylko wzrastał po tym, jak hiszpański Król Alfonso XIII nabawił się choroby tydzień później. Ponieważ kraje z cenzurą mediów mogły jedynie dowiadywać się o informacjach o epidemii z hiszpańskich źródeł, w naturalny sposób przyjęto, że krajem, w którym zrodziła się choroba była właśnie Hiszpania. Hiszpanie uważają, że wirus rozprzestrzenił się do nich z Francji, więc zaczęli nazywać go „francuską grypą„.

Skąd zatem pochodził wirus?

Skąd się wzięła nazwa hiszpańska grypa? Pomijane Wiadomości

Choć mało prawdopodobne jest, aby „hiszpańska grypa” pochodziła z Hiszpanii, naukowcy nadal nie mają pewności co do jej źródła. Francja, Chiny i Wielka Brytania zostały zaproponowane jako potencjalne miejsce narodzin wirusa. Stany Zjednoczone także są na liście podejrzanych. Pierwszy znany przypadek został zgłoszony w bazie wojskowej w Kansas w dniu 11 marca 1918.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here