Skąd pochodzi uścisk dłoni? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Uścisk dłoni istnieje w takiej czy innej formie od tysięcy lat, ale początki tego gestu są nieoczywiste. Jedna z popularnych teorii głosi, że gest wziął się z pragnienia wyrażenia swoich pokojowych zamiarów. Otwierając swoje puste prawe dłonie, obcy sobie ludzie mogli pokazać, że nie trzymają broni i nie mają złych zamiarów wobec siebie.

Niektórzy nawet sugerują, że ruch w górę i w dół, czyli charakterystyczne potrząsanie dłońmi, miało na celu opróżnić rękawy z ewentualnych noży i sztyletów.

Jeszcze innym wytłumaczeniem jest to, że uścisk dłoni był symbolem dobrej wiary podczas składania przysięgi lub przyrzeczenia. Kiedy ludzie łączą dłonie w uścisku, potwierdzają, że ich słowo i zawarta umowa staje się świętą. Obligują się do dołożenia wszelkich starań na rzecz realizacji postanowień.

„Umowa może zostać szybko i jasno wyrażona w słowach, ale jest skuteczna tylko poprzez rytualny gest. Otwarte, bezbronne dłonie wyciągnięte do siebie, chwytają się we wzajemnej zgodności.” – mawiał znany historyk Walter Burkert.

Uścisk dłoni wśród źródeł historycznych

Skąd pochodzi uścisk dłoni? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jedno z pierwszych źródeł historycznych przedstawiających uścisk dłoni znajduje się na obelisku z dziewiątego wieku p.n.e. Scena pokazuje jak asyryjski król Salmanasar III naciskając wyraża popularny gest w celu zawarcia sojuszu. Homer opisywał uściski dłoni kilka razy w „Iliadzie” i „Odysei”. Najczęściej w odniesieniu do zobowiązań i wyrażenia zaufania.

Gest ten był także powracającym motywem w czwartym i piątym wieku p.n.e. na greckiej sztuki nagrobkowej. Groby często przedstawiają osobę zmarłego w uścisku dłoni z członkiem swojej rodziny. Oznacza to ostateczne pożegnanie lub wieczną więź między żywymi i umarłymi. W starożytnym Rzymie, w międzyczasie, uścisk dłoni był często używany jako symbol przyjaźni i lojalności. Pary uściśniętych rąk pojawiały się nawet na monetach rzymskich.

Powszechna dzisiaj forma powitania

Skąd pochodzi uścisk dłoni? Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Chociaż uścisk miał kilka znaczeń w starożytnym świecie, dzisiaj powszechnym zjawiskiem jest użycie go w geście codziennego powitania. Niektórzy historycy uważają, że forma ta została spopularyzowana przez kwakrów w XVII wieku. Uznali oni prosty gest, jako bardziej egalitarną formę powitania, niż kłanianie się lub ściąganie kapelusza.

Później szybko stał się on powszechny, a od 1800 roku, podręczniki etykiety często zawierały wytyczne dotyczące prawidłowej techniki, w jakiej należy wykonać uścisk dłoni. Wstrząśnięcie i uścisk miały być stanowcze, ale niezbyt silne. Jeden z podręczników z 1877 roku radzi swoim czytelnikom, aby „człowiek, który brutalnie ściska dłoń oferowaną mu w ramach pozdrowienia, nie powinien już nigdy mieć szansy na powtórzenie swojego przestępstwa.”


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here