Z jakiej części Afryki pochodzili niewolnicy?, Pomijane Wiadomosci, pomijane.pl

Z jakiej części Afryki pochodzili niewolnicy? Choć nigdy nie poznamy dokładnych danych dotyczących transatlantyckiego handlu niewolnikami, uważa się, że przymusowo przesiedlono około 12,5 mln Afrykanów.

Większość niewolników trafiła na Karaiby i do Brazylii

Proceder trwał od XVII do XIX wieku. Nieco ponad 10 milionom Afrykanów udało się przeżyć wielotygodniowy transport odbywający się w koszmarnych warunkach. Choć potomkowie zniewolonych Afrykanów stanowią dzisiaj znaczącą część ludności w Stanach Zjednoczonych, Brazylii i na wielu wyspach karaibskich, to poznanie pochodzenia ich przodków jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Jednak poprzez szeroko zakrojone badania, uczeni byli w stanie wskazać ich miejsca pochodzenia. Dzisiaj już wiemy, skąd wywieziono niewolników do Nowego Świata.

Główne szlaki transportu niewolników z Afryki do Ameryki.
Główne szlaki transportu niewolników z Afryki

Senegambia, Wybrzeże Niewolników i Zatoka Bonny

Niewolnicy wywiezieni do Stanów Zjednoczonych stanowili około 3,6 procent ogólnej liczby Afrykańczyków przetransportowanych do Nowego Świata, czyli około 388 tysięcy osób. Było to znacznie mniej niż liczba transportowanych do kolonii na Karaibach (ponad 1,2 miliona na samą Jamajkę) lub do Brazylii (4,8 miliona). Spośród tych Afrykanów, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych, prawie połowa pochodziła z dwóch regionów. Senegambii, obszaru obejmującego rzeki Senegal i Gambia, i ziemie znajdujące się pomiędzy nimi, czyli obecne obszary Senegalu, Gambii, Gwinei Bissau oraz Mali.

Drugi obszar ich pochodzenia to środkowo-zachodnia Afryka, tereny, które dzisiaj należą do takich państw jak Angola, Kongo, Demokratyczna Republika Konga i Gabon. Rzeka Gambia kończąca swój bieg w Atlantyku, była kluczowym szlakiem wodnym dla handlu niewolnikami. W szczytowym okresie, jeden na sześciu niewolników z Afryki Zachodniej pochodził właśnie z tego obszaru.

Z jakiej części Afryki pochodzili niewolnicy?, Pomijane Wiadomosci, pomijane.pl

Oprócz tych dwóch regionów znaczna liczba niewolników miała swoje korzenie na tzw. Złotym Wybrzeżu lub Wybrzeżu Niewolników, który w dużej mierze odpowiada położeniu dzisiejszej Ghany, a także sąsiadującemu jej Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Inni pochodzili z Zatoki Bonny (włączając części dzisiejszej wschodniej Nigerii i Kamerunu), która była ośrodkiem rozległych operacji o charakterze niewolniczym. To stamtąd niewolnicy trafiali do Ameryki Południowej i na Karaiby. 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here