Skąd się wzięła nazwa Mount Everest? Pomijane Wiadomości

Skąd się wzięła nazwa najwyższej góry na świecie, Mount Everest? W 1852 roku wielka brytyjska wyprawa wyruszyła w najwyższe góry świata w celu sporządzenie map subkontynentu indyjskiego. Naukowcy udali się do Nepalu i Tybetu w Himalajach. Brytyjczycy początkowo odnosili się do wysokiego na 8840 metrów (dopiero późniejsze badania satelitarne ustaliły wysokość na 8848 metrów) szczytu jako Pik XV aż do dnia gdy Andrew Waugh, Główny Geodeta w Indiach, zaproponował, aby nazwać go imieniem jego poprzednika, Sir Georgea Everest.

Geodeta z Walii, który odkrywał Indie

Skąd się wzięła nazwa Mount Everest? Pomijane Wiadomości

Urodzony w Walii, w dniu 4 lipca 1790 roku, Everest uczęszczał do szkół wojskowych w Anglii, a większość swojego dorosłego życia spędził w Indiach. Po pracy dla East India Company, geodeta dołączył do Wielkiego Trygonometrycznego Badania w 1818 roku i 25 lat spędził pracując nad projektem. W 1823 roku zajął najwyższe stanowisko, a w 1830 roku powrócił do Wielkiej Brytanii i przeszedł na emeryturę w 1843 roku. W 1861 roku Everest otrzymał tytuł szlachecki.

Everest uważał, że należy zachowywać lokalne nazwy

Skąd się wzięła nazwa Mount Everest? Pomijane Wiadomości

Everest jako geodeta uważał, że należy zachowywać rodzime nazwy miejscowości i sprzeciwił się propozycji Waugh’a, aby najwyższy szczyt na świecie nazwany został jego imieniem. Choć Tybetańczycy nazywali górę Chomolungma ( „Bogini Matka Świata”), Waugh był najwyraźniej nieświadomy tego faktu. „Zostałem nauczony przez mojego poprzednika i szanowanego szefa pułkownika Sir George’a Everest’a, aby do każdego obiektu geograficznego przypisywać jego prawdziwą lokalną nazwę. Ale tu mamy do czynienia z górą, najprawdopodobniej najwyższą na świecie, która nie posiada lokalnej nazwy. Jeżeli w ogóle posiada ona już swoją nazwę, to nie będziemy najprawdopodobniej jej w stanie ustalić zanim nie dotrzemy do Nepalu” – pisał Waugh do Royal Geographical Society w 1856 roku. Pomimo, że Everest podnosił argument, że mieszkańcy będą mieli duże trudności z wymówieniem jego nazwiska, w 1865 zdecydowano, że najwyższy szczyt świata będzie nosił nazwę Mount Everest. Sam George Everest zmarł w następnym roku w dniu 1 grudnia 1866 roku. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek miał okazję zobaczyć górę, która ostatecznie została nazwana jego imieniem.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here