Skąd się wzięły pojęcia lewica i prawica?

Dzisiaj określenia „lewica” i „prawica” są używane jako symboliczne etykiety dla liberałów i konserwatystów, ale pierwotnie były one używane w odniesieniu do fizycznej pozycji, czy też miejsca zasiadania polityków podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Podział tuż przed wybuchem rewolucji francuskiej

Latem 1789 roku, członkowie francuskiego Zgromadzenia Narodowego spotkali się, aby rozpocząć prace nad konstytucją. Delegaci byli głęboko podzieleni w kwestii ile władzy powinien zachować król Ludwik XVI. W miarę jak debata zaczęła się rozwijać, wykształciły się dwa główne obozy i każdy z nich zajął jedną stronę sali. Rewolucjoniści usiedli po lewej stronie, natomiast konserwatywni monarchiści, arystokratyczni zwolennicy monarchii obsadzili prawą stronę.

Starałem się siedzieć w różnych częściach sali i nie przywiązywać się do konkretnego miejsca, tak aby pozostać w pełni niezależnym” napisał pewien prawicowy Baron. „Byłem jednak zmuszony całkowicie zrezygnować z lewej strony. W innym wypadku byłbym skazany na drwiny i pracę w samotności.

Dopiero w XX wieku pojęcia te stały się powszechne

Skąd się wzięły pojęcia lewica i prawica?

Podział na dwie strony został szybko dostrzeżony przez ówczesną prasę. Zaczęła ona nawiązywać w swoich artykułach do „lewicy” i „prawicy” wśród klasy politycznej Francji. Trwało to tylko do 1790 roku. Za panowania Napoleona, rozróżnienie zniknęło na kilka lat, ale już podczas restauracji Burbonów i na początku monarchii konstytucyjnej, czyli w 1814 roku, przedstawiciele liberalni i konserwatywni ponownie zsiedli po odpowiednich stronach sali obrad.

W połowie XIX wieku, terminy „lewica” i „prawica” weszły do francuskiego żargonu jako skrót dla określenia przeciwstawnych ideologii politycznych. Nawet partie polityczne zaczęły identyfikować się jako „centrum„, „lewica”,  „centroprawica„, „skrajna lewica„, „skrajna prawica” itd.

Francuskie etykiety nie rozpowszechniły się w innych krajach aż do początku XX wieku. Obecnie terminy te są używane do opisywania przeciwnych krańców spektrum politycznego i ideologicznego. Do dzisiaj w parlamentach wielu krajów obozy liberalne siedzą po lewej, a konserwatywne, po prawej stronie. 


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here