Ponad 20.000 osób oczekuje na swoją podróż na lotnisku Chengdu, w Chinach. Wszystkie loty zostały odwołane ze względu na ciężki smog i mgły, donoszą chińskie państwowe media.

Smog w Chengdu doprowadził do zamknięcia lotniska

Wiele lotów do Portu Lotniczego Chengdu-Shuangliu w środkowych Chinach zostało odwołanych lub bardzo  mocno opóźnionych, a wiele samolotów zostało zmuszonych do lądowania na innych lotniskach, poinformowała chińska agencja informacyjna Xinhua, nazywając obecną sytuację „najgorszą mgłą jaka uderzyła w miasto od lat.”

Zdjęcia z China Central Television (CCTV) pokazuje zmęczonych pasażerów śpiących na swoich fotelach na lotnisku oraz innych jedzących makaron typu instant. Wszędzie na płycie lotniska stoją skrzynie z bagażami i uziemione samoloty.

Pasy startowe lotniska pozostawały zamknięte przez prawie 10 godzin, powiedział przedstawiciel lotniska. Dodał, że obecne warunki absolutnie nie pozwalały na prowadzenie ruchu lotniczego.  Takich zakłóceń, które dotknęły by tak wielką liczbę pasażerów nie było od wielu lat.

Od lat jakość powietrza w Chengdu jest bardzo niska

Smog w Chengdu, Chiny, uziemił 20 tysięcy pasażerów, zamknięto lotnisko, Pomijane Wiadomości

Jakość powietrza w Chengdu, według miary Światowego Wskaźnika Jakości Powietrza, wynosi 280 i mieści się w kategorii „bardzo niezdrowe”.

To wydaje się niczym w porównaniu z poziomem zanieczyszczenia powietrza w miastach przemysłowych w regionie Hebei, na południe od stolicy, Pekinu, wzrasta w szczytowych momentach do poziomu 875, co jest uważane za bardzo niebezpieczne.

Powstają specjalne kliniki leczące objawy związane z zanieczyszczeniem

Smog w Chengdu, Chiny, uziemił 20 tysięcy pasażerów, zamknięto lotnisko, Pomijane Wiadomości

W 2013 roku szpital w Chengdu otworzył specjalną klinikę dla pacjentów cierpiących na objawy związane ze smogiem, co wskazuje, jak wielkie zanieczyszczenie wpływa na obecne pokolenia Chińczyków.

Dedykowana klinika w Szpitalu nr 7 w Chengdu zaraz po otwarciu zapełniła wszystkie miejsca. Zapotrzebowanie jest tak duże, że nie jest w stanie obsłużyć wszystkich chętnych.

Wang Qixun, lekarz w klinice, powiedział, że został utworzony, ponieważ szpital dostrzegł wzrost liczby osób posiadających problemy zdrowotne związane ze smogiem. Duża ilość cierpiących uzasadnia otworzenie specjalistycznego ośrodka.

Rosnąca klasa średnia w Chinach staje się coraz bardziej świadoma wielkiego problemu jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Termin PM2.5, który odnosi się do drobnych cząsteczek znajdujących się powietrzu, które mogą wnikać w głąb płuc, jest coraz częściej głównym wątkiem rozmów mieszkańców chińskich miast i z pewnością będzie przez kolejne lata. Spektakularny rozwój gospodarczy Chin, to nie tylko bogacenie się społeczeństwa, to także przykre konsekwencje, jak problemy zdrowotne milionów.

Jeden z ostatnich raportów WHO mówi, że 9 na 10 osób na świecie oddycha niezdrowym powietrzem. Cały świat powoli zaczyna zdawać sobie sprawę jak wielkim zagrożeniem nie tylko dla klimatu, ale także dla zdrowia staje się emisja spalin. Cztery z największych miast na świecie wprowadzą wkrótce zakaz dla pojazdów z silnikami diesla na obszarze centrum. Nowe zasady zaczną obowiązywać w ciągu najbliższej dekady. W Chinach, póki co, taki scenariusz wydaje się niemożliwy.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub fanpage Pomijane Wiadomości na Facebooku.

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here