Spanie ze zwierzętami, Pomijane Wiadomości, pomijane.pl

Jeśli co noc wykopujesz swoje zwierzę z łóżka, to chyba najwyższy czas, aby się z nim przeprosić i wynagrodzić mu swoje samolubne zachowanie jakimś smakołykiem. Niedawne badania wykazały, że wbrew powszechnemu przekonaniu, spanie ze zwierzętami nie zakłóca naszego snu. W rzeczywistości jest odwrotnie. Przebywanie podczas snu z domowymi ulubieńcami daje ludziom poczucie bezpieczeństwa i pomaga uzyskać lepszy jakościowo sen.

Spanie ze zwierzętami nam szkodzi?

W badaniu pytano respondentów o rodzaj i liczbę zwierząt w domu, a także o ich zwyczaje odnoszące się do spania. Między innymi, gdzie zwierzęta śpią w nocy, jak zachowują się nocą oraz jak oceniają jakość swojego snu.

20% osób stwierdziło, że zwierzęta przeszkadzają im podczas snu, a 41% uznało, że zwierzę przebywające z nimi w sypialni pomaga im zasnąć. Dr Lois Krahn, specjalistka medycyny snu i jedna z autorek badań, powiedziała: „… [niektórzy] uważają, że sen ze zwierzęciem rzeczywiście pomaga im poczuć się spokojnie i bezpiecznie. Jedna z kobiet powiedziała, że jej dwa małe psy ogrzewają jej łóżko. Inna osoba czuła ukojenie, gdy wyczuwała w pobliżu swojego kota.”

Ciekawym odkryciem było to, że większość ludzi, którzy skarżyli się na zakłócanie snu przez zwierzęta, posiadała więcej niż jedno zwierzę. „Myślę, że z punktu widzenia medycyny snu, posiadanie większej ilości zwierząt rzeczywiście zwiększa ryzyko jego słabej jakości i generalnie problemów z zaśnięciem lub częstym budzeniem się w nocy” – mówi Krahn. Autorka badań uważa również, że koty nocą trzymają się raczej z dala od człowieka, tymczasem psy mają tendencję do przytulania się, czyli to raczej one mogą pogarszać jakość naszego spania.

Dotychczasowe przekonania mogą być błędne

Krahn powiedziała również: „W tym momencie sama nie jestem pewna, czy jesteśmy jednoznacznie w stanie ocenić negatywny wpływ zwierząt na jakość naszego snu, a takie dotąd panowały przekonania. Moje środowisko naukowe uważa, że jest jest to pewne ryzyko, które, jeżeli tylko mamy problemy ze spaniem, powinniśmy wyeliminować. Są jednak tysiące osób, które twierdzą zupełnie inaczej. To obecność zwierzęcia pozwala im poczuć ukojenie, spokój i łatwo zasnąć.”

Dla polskich domów, w których są zwierzęta, to chyba dobra wiadomość, a już na pewno dobra dla naszych pupili, gdyż od teraz opiekunowie nie mają argumentu, aby pozbywać się ich nocą z łóżka.


Jeżeli chcesz być na bieżąco, polub nasz fanpage na Facebooku.


 

UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here